Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia (CUMC) odkryli, że jeden z kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejsza uszkodzenie mózgu w mysim modelu udaru.

Udar krwotoczny mozgu

Udar krwotoczny mozgu

Amerykanie podawali 10-dniowym gryzoniom z niedokrwienno-niedotlenieniowym urazem mózgu emulsję tłuszczową zawierającą kwas dokozaheksaenowy (DHA) albo kwas eikozapentaenowy (EPA). Funkcjonowanie neurologiczne oceniano dobę oraz 8-9 tygodni po urazie mózgu.

EPA i DHA to kwasy tłuszczowe omega-3, występujące w olejach ekstrahowanych z zimnowodnych ryb. Naukowcy z CUMC i inni wykazali wcześniej, że po niedotlenieniu na wiele sposobów chronią one narządy i tkanki, ograniczając stan zapalny i śmierć komórkową.

Okazało się, że po 24 godzinach u myszy leczonych DHA, ale nie EPA, uszkodzenie mózgu było znacznie mniejsze. W kolejnych tygodniach grupa DHA wypadała też lepiej w zakresie licznych funkcji mózgowych (nie tylko w porównaniu do grupy kontrolnej, ale i grupy EPA).

W mózgowych mitochondriach, fabrykach energetycznych komórek, które mogą zostać uszkodzone po przywróceniu krążenia przez wolne rodniki, występowało podwyższone stężenie DHA. Nasze wyniki pokazują, że wstrzykiwanie […] DHA po udaropodobnym zdarzeniu może ochronić mitochondria przed szkodliwym wpływem wolnych rodników – podkreśla dr Vadim S. Ten.

Potrzebne są testy kliniczne, by ustalić, czy podawanie emulsji tłuszczowych z DHA po udaropodobnych urazach mózgu chroni mózg dzieci i dorosłych tak samo jak mózg myszy. Gdyby się to potwierdziło, mogłoby to doprowadzić do powstania nowej metody terapii udaru u noworodków, dzieci i dorosłych – podsumowuje dr Richard J. Deckelbaum.

Zatrzymanie krążenia i dostaw tlenu do mózgu w czasie lub krótko po porodzie to główna przyczyna uszkodzenia mózgu u noworodków. Wiele szlaków zaangażowanych w ten typ urazu mózgu przypomina mechanizmy udaru u dorosłych.

Polecane:

USA - Sterowanie komputerem za pomocą gestów z wykorzystaniem efektu Dopplera, bez dodatkowych urząd...
USA - IBM zrobił najszybszy superkomputer, ma 1.5 mln procesorów
Duże kwietniowe trzęsienia ziemi były prawdopodobnie spowodowane efektem dzielenia się płyty indoaus...
Hiszpania - Rozpoczynają się poszukiwania ropy naftowej w pobliżu Wysp Kanaryjskich
Burze geomagnetyczne - Nieuwzględniany czynnik klimatyczny, 5 dni w 10 minut [Video cz.V], dodatkowo...
Wietnam - Zatonął norweski frachtowiec Bulk Jupiter, zginęło 19 marynarzy
Chiny - Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.5 w prowincji Xinjiang
Tunezja chce zmniejszyć zagrożenie terrorystyczne, planują odgrodzić się od Libii murem o długości 1...
Singapur - Samolot Singapore Airlines z 222 pasażerami na pokładzie zapalił się tuż po awaryjnym wyl...