Cząsteczki, które znajdują się na komecie Wild 2, dawniej budowały cały Układ Słoneczny. Do takich wniosków doszli specjaliści po analizie próbek, które zebrała sonda kosmiczna Stardust.

Wild 2

Ostatnie badania nad pozyskanym materiałem z komety Wild 2 opublikowano w czasopiśmie “Geochimica et Cosmochimica Acta”. Przeprowadził je Ryan Ogliore wraz ze swoim zespołem z Hawajskiego Instytutu Geofizyki. Zebrany z komety Wild 2 kurz przedstawia całą gamę znanych izotopów tlenu, które są powiązane z obiektami z wnętrza układu słonecznego (od Słońca do pasa asteroid).

 

Kosmiczny pył

Co ciekawe, okazało się, że procesy zachodzące wewnątrz Układu Słonecznego z drobnych cząsteczek lotnych pyłów, które krążą wokół Słońca, wytwarzają inne, większe obiekty, które znajdują się w kosmosie.

– Jeżeli ten drobnoziarnisty materiał jest wzbogacony w ziarna i lotne substancje, które krążą wokół Słońca, możemy z całą pewnością stwierdzić, że patrzymy na pierwotne cząstki, które budowały nasz Układ Słoneczny, gdy ten powstawał – powiedział Ogliore.

– To, że próbka pochodzi z komety upewnia nas, że jest ona materiałem, który znajdował się wewnątrz układu Słonecznego w czasie jego formowania. Oznacza to, że wszystkie planety, asteroidy, planetoidy i gwiazdy w Układzie Słonecznym dawniej były jedną chmurą mikroskopijnego kurzu, lodu i gazów, które krążyły wokół młodego Słońca – powiedział Ogliore.

 

Misja trwa od 1999 roku

Wild 2 to okresowa kometa, należąca do rodziny komet Jowisza. Została odkryta w 1978 roku, a jej wiek określa się na 4,5 mld lat. 2 stycznia 2004 roku z komy komety (czyli pyłowo-gazowej “atmosfery” o zazwyczaj kulistym kształcie, otaczająca jądro komety) Wild 2 próbki pyłu pobrała sonda kosmiczna Stardust, która zbliżyła się na odległość 236 km od jądra komety. Całkowita masa pobranych próbek wynosi 0,0001 grama. Głównym celem misji jest określenie pochodzenia komet i Układu Słonecznego.

Kapsuła lądownika została wystrzelona 7 lutego 1999 z przylądka Canaveral na Florydzie, a powróciła na Ziemię 15 stycznia 2006 roku.

Polecane:

Indonezja - Erupcja wulkanu Dukono, chmura pyłu poleciała na 800 metrów
USA - Około 50 zbłąkanych wielorybów wyrzucił ocean na wybrzeże Florydy, przyczyna nieznana
Wysoki poziom złego cholesterolu LDL szkodzi nie tylko układowi krążenia, ale może również doprowadz...
Na Morzu Beringa u brzegów Półwyspu Czukockiego zatonął trawler z Korei Południowej, zaginęło 54 czł...
Hongkong, Chiny - Rzadko występująca chmura soczewkowata i iryzacja, czyli tęczowanie, uchwycone na ...
Polska - Sejm przyjął ustawę ograniczenia handlu ziemią rolną, prawo to nie dotyczy kościołów, które...
Według najnowszych prognoz ekspertów istnieje duże prawdopodobieństwo, że w drugiej połowie roku mie...
USA - Niepokojąca wśród nastolatków tendencja spożywania nasion roślin ogrodowych w celu osiągnięcia...
Zjadł jedną z najostrzejszych papryczek świata, w przełyku mężczyzny zrobiła się 2.5 centymetrowa dz...