Organizacja Internet Engineering Task Force, która zajmuje się opracowywaniem standardów sieciowych poinformowała, że prace nad pełną specyfikacją HTTP 2.0 właśnie dobiegły końca. Ostatnia aktualizacja protokołu HTTP odbyła się w 1999 roku.

HTTP2

Co to oznacza dla „zwykłego internauty”? HTTP 2.0 sprawi, że strony WWW będą ładować się szybciej. Nowy standard został stworzony w oparciu o protokół SPDY, który został przygotowany przez Google z myślą o przeglądarce Google Chrome w 2009 roku. SPDY pozwala na multipleksowanie, czyli jednoczesną obsługę wielu zapytań skierowanych do serwera przez naszą przeglądarkę. Z SPDY obecnie korzysta między innymi Facebook. Gdyby społecznościowy gigant nie zdecydował się na implementację protokołu Google, jego serwis ładowałby się o wiele, wiele wolniej.

Oprócz szybkości, IETF stawia również na bezpieczeństwo danych. Co prawda standard nie będzie automatycznie szyfrował danych wymienianych pomiędzy serwerami a przeglądarką, jednak przeglądarki Mozilli i Google nie obsłużą HTTP 2.0 w wersji bez szyfrowania danych. W praktyce więc, HTTP 2.0 wymusi niejako szyfrowanie naszych danych i nie jest to rzecz, na którą mamy powody do narzekań.

IETF zakończył już tworzenie dokumentacji i specyfikacji nowego standardu. Pozostały jeszcze takie szczegóły, jak zredagowanie dokumentów i umieszczenie w nich RFC (Request For Comments – prośba o komentarze). Nie zajmie to zbyt długo, sami przedstawicieli Internet Engineering Task Force twierdzą, że nowy standard będzie gotowy do wprowadzenia „we względnie niedługim czasie”.

Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że prace nad HTTP 2.0 trwały zbyt krótko, a sam standard powstawał pod ogromnym naciskiem ze strony Google, przez co może faworyzować rozwiązania giganta z Mountain View.

Źródło: chip.pl

Polecane:

Tornado w kształcie łuku wychodzące z chmury
Kolumbia - Rzeki błota na ulicach, 3 ofiary śmiertelne, tysiące ludzi nie ma domu
UK - Prezydent Argentyny upomina się o Falklandy zagarnięte siłą 180 lat temu przez Królewską Maryna...
Wyciekł raport o globalnym ociepleniu - "Dwutlenek węgla nie jest tak ważnym czynnikiem globaln...
Teleskop Hubble'a - Zdjęcie które pozwoli zrozumieć zachowanie naszej galaktyki w przyszłości
USA - Google zajął się projektem Calico, który ma na celu znalezienie sposobu na wydłużenie naszego ...
Korea Południowa - W Seulu zderzyły się dwa pociągi metra, rannych zostało 170 osób
Obserwatorium Arecibo potwierdza, że tajemnicze, krótkie sygnały radiowe mogą pochodzić spoza naszej...
Polska - Zaobserwowano niezwykłe struktury zbudowane z mikrokropel w kroplach