Mieszkańcy Zimbabwe będą musieli od przyszłego tygodnia wymienić biliardy swoich dolarów zimbabweńskich na dolary USA. Bank Centralny Zimbabwe poinformował, że kraj odejdzie od swojej waluty, która za prezydentury Roberta Mugabego (trwającej od 1987 roku) stała się bezwartościowa.

Doldar Zimbabwe 100 bilionów

Mieszkańcy Zimbabwe zaczęli używać amerykańskiego dolara i południowoafrykańskiego randa w 2009 roku. Doszło do tego po tym, jak dolar Zimbabwe stał się praktycznie bezwartościowy w wyniku hiperinflacji, która sięgnęła w 2008 roku… 500 miliardów procent.

W 2008 roku, aby kupić rankiem bułki i mleko, mieszkańcy Zimbabwe musieli wychodzić z plastikowymi torbami wypełnionymi gotówką, a ceny rosły co najmniej dwa razy dziennie.

 

Koniec waluty

Dolar Zimbabwe przestanie być legalnym środkiem płatniczym we wrześniu, ale niewykluczone, że banknoty z absurdalnie wysokimi nominałami wciąż będą cieszyły się popularnością wśród kolekcjonerów.

Najwyższym nominałem wydrukowanym przez Zimbabwe był banknot opiewający na 100 biliardów dolarów. Ta kwota nie pokrywała w 2008 roku kosztu ważnego przez tydzień biletu autobusowego.

 

Dolar za 250 biliardów dolarów

Od poniedziałku ci obywatele Zimbabwe, którzy posiadali przed 2009 rokiem konta w banku denominowane w dolarach Zimbabwe, będą mogli przekonwertować swoje oszczędności do dolara amerykańskiego.

Klienci, którzy zebrali na swoim koncie 175 biliardów dolarów Zimbabwe, wymienią je na pięć dolarów USA. Bogatsi oszczędzający otrzymają dolara amerykańskiego za każde dodatkowe 35 biliardów dolarów Zimbabwe.

To dużo lepszy kurs niż dla tych, którzy do banku przyjdą z gotówką. Takie osoby będą musiały się zadowolić dolarem amerykańskim za każde 250 biliardów dolarów Zimbabwe.

Rząd Zimbabwe przeznaczył z budżetu państwa 20 milionów dolarów na historyczną konwersję.

Polecane:

W Indiach odnotowano rekordowe zimno, w 24 godziny zginęło 17 osób, -20,2 St.C
Rosja - Inwazja azjatyckiej szarańczy w obwodzie orenburskim, sparaliżowane lotnisko
Japonia - Niedaleko Fukushimy złapano rybę, która miała aż 2500 razy więcej promieniotwórczego cezu,...
Meteoryt czelabiński jest w tym samym wieku, co nasz Układ Słoneczny, ma 4.5 mld lat
Afryka - Wirus Ebola zabił już 1552 osoby, 3069 jest zarażonych, w najbliższym czasie wirusem może z...
Ekwador - Wulkan Cotopaxi aktywny jest już od dwóch tygodni [Video]
Aspartam (E951) blokuje aktywność enzymu jelitowego, słodzik ten może utrudniać odchudzanie, a nie u...
Escalante, USA - Znaleziono resztki skrobi ziemniaczanej na narzędziach sprzed 10 900 lat
Cztery planety podobne do Ziemi krążą wokół gwiazdy Tau Ceti, znajdującej się 12 lat świetlnych od n...