Mieszkańcy Zimbabwe będą musieli od przyszłego tygodnia wymienić biliardy swoich dolarów zimbabweńskich na dolary USA. Bank Centralny Zimbabwe poinformował, że kraj odejdzie od swojej waluty, która za prezydentury Roberta Mugabego (trwającej od 1987 roku) stała się bezwartościowa.

Doldar Zimbabwe 100 bilionów

Mieszkańcy Zimbabwe zaczęli używać amerykańskiego dolara i południowoafrykańskiego randa w 2009 roku. Doszło do tego po tym, jak dolar Zimbabwe stał się praktycznie bezwartościowy w wyniku hiperinflacji, która sięgnęła w 2008 roku… 500 miliardów procent.

W 2008 roku, aby kupić rankiem bułki i mleko, mieszkańcy Zimbabwe musieli wychodzić z plastikowymi torbami wypełnionymi gotówką, a ceny rosły co najmniej dwa razy dziennie.

 

Koniec waluty

Dolar Zimbabwe przestanie być legalnym środkiem płatniczym we wrześniu, ale niewykluczone, że banknoty z absurdalnie wysokimi nominałami wciąż będą cieszyły się popularnością wśród kolekcjonerów.

Najwyższym nominałem wydrukowanym przez Zimbabwe był banknot opiewający na 100 biliardów dolarów. Ta kwota nie pokrywała w 2008 roku kosztu ważnego przez tydzień biletu autobusowego.

 

Dolar za 250 biliardów dolarów

Od poniedziałku ci obywatele Zimbabwe, którzy posiadali przed 2009 rokiem konta w banku denominowane w dolarach Zimbabwe, będą mogli przekonwertować swoje oszczędności do dolara amerykańskiego.

Klienci, którzy zebrali na swoim koncie 175 biliardów dolarów Zimbabwe, wymienią je na pięć dolarów USA. Bogatsi oszczędzający otrzymają dolara amerykańskiego za każde dodatkowe 35 biliardów dolarów Zimbabwe.

To dużo lepszy kurs niż dla tych, którzy do banku przyjdą z gotówką. Takie osoby będą musiały się zadowolić dolarem amerykańskim za każde 250 biliardów dolarów Zimbabwe.

Rząd Zimbabwe przeznaczył z budżetu państwa 20 milionów dolarów na historyczną konwersję.

Polecane:

Biegun Południowy - Według najnowszych badań, 52 mln lat temu na Antarktydzie rosły palmy i tropikal...
Zobrazowano wszechświat do odległości 10.8 miliarda lat świetlnych
Turcja - Stambuł pod śniegiem, na jednym z odcinków trasy europejskiej E80 zderzyło się 45 aut
Wystąpiło kilka silnych trzęsień ziemi w okolicach Wysp Salomona
Chorwacja - Znaleziono stonogę, która żyje w najgłębszych jaskiniach świata, 1100 metrów pod ziemią
Floryda, USA - Ponownie otworzył się lej krasowy, który dwa lata temu pochłonął sypialnię wraz z czł...
Stworzono lek na bazie molekuły, która zapobiega tworzeniu się płytek amyloidowych prowadzących do c...
Według wyliczeń, aktywność sejsmiczna może wzrosnąć między 9-16 listopada, Włochy znów mogą być zagr...
Lek na artretyzm zwalcza czerwienice prawdziwą, ten nieleczony nowotwór krwi zabija w 2 lata, leczen...