V774104 wielu osobom nic nie mówi, jednak dla astronomów ten rząd cyfr i liczb wiele znaczy. Stanowią one nazwę najdalszego obserwowanego obiektu w Układzie Słonecznym. Jest nim planeta karłowata, do której podróż trwała by trzy razy dłużej niż do Plutona.

V774104 w Układzie Słonecznym 2

Scott Sheppard z amerykańskiej uczelni Carnegie Institution for Science wraz z Chad Trujillo z Obserwatorium Gemini na Hawajach zidentyfikowali kosmiczny obiekt V774104. Nazwą tą obdarzyli prawdopodobnie najdalszą planetę karłowatą w naszym Układzie Słonecznym. Zdjęcie (widoczne powyżej), na którym widać V774104, wykonał teleskop Subaru na Hawajach.

V774104 w Układzie Słonecznym

Trzy razy dalej niż Pluton

Nowo odkryta planeta karłowata znajduje się około 103 jednostek astronomicznych od Ziemi. Jedna jednostka astronomiczna to średnia odległość naszej planety od Słońca, czyli 149 597 870 700 metrów. Warto dodać, że 103 jednostki astronomiczne to trzy dystanse dzielące Ziemię i Plutona.

– Badania stanowią dopiero część analiz, które mają na celu odnaleźć odległe obiekty, takie jak Sedna (planetoida obiegająca Słońce po orbicie, znajdującej się poza trajektorią Neptuna – przyp. red.). Co do obiektu V774104, wiemy, że porusza się on powoli. Nie znamy jeszcze dokładnie jego trajektorii – powiedział Trujillo.

V774104

20 lat rozwoju

Mimo że, badania nad tak odległymi obiektami wymagają czasu i przetworzenia wielu informacji, to z biegiem lat obraz naszego Układu Słonecznego zmienia się.

– Obecnie znamy ponad 1,5 tysiąca planet karłowatych w Układzie Słonecznym. To sprawiło, że zyskał on dla nas inny wymiar, niż ten, jaki mieliśmy 20 lat temu – powiedział Trujillo.

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo

Polecane:

Japonia - Elektrownia atomowa Tsuruga zagrożona dużym trzęsieniem ziemi
USA - Do południowego wybrzeża kraju zbliża się burza tropikalna Karen
Afryka - 467 zgonów spowodowanych gorączką krwotoczną Ebola, która wymyka się spod kontroli, liczba ...
USA - W szkole średniej w Seattle jeden z uczniów zaczął strzelać na stołówce, ranił 6 osób i zabił ...
Delhi, Indie - Wyciek materiału radioaktywnego z samolotu przewożącego przesyłkę medyczną, jodek sod...
Selsey, UK - Ogromna ilość małych rekinów na południowym wschodzie Anglii
Nowoczesny eliksir młodości - metformina - przedłuża życie zwierzętom i ludziom oraz zapobiega wielu...
Fidżi - Zbliża się potężny cyklon, w porywach wiatr wieje z prędkością 325 km/h, cyklon ten może oka...
Ogromna erupcja wulkanu Colima w Meksyku, ewakuowano mieszkańców [Video]