Znak szczególny największej planety Układu Słonecznego – Jowisza jest coraz mniejszy. Najnowsze zdjęcia, wykonane przez teleskop Hubble’a pokazują, że Wielka Czerwona Plama, gigantyczny antycyklon o rozmiarach większych od Ziemi, kurczy się coraz szybciej. Stopniowa zmiana kształtu plamy z owalnego w kolisty była obserwowana już od lat 30 ubiegłego wieku, najnowsze zdjęcia pokazują jednak plamę mniejszą, niż kiedykolwiek.

Tarcza Jowisza sfotografowana 21 kwietnia b.r. przez Wide Field Camera 3 teleskopu Hubble'aTarcza Jowisza sfotografowana 21 kwietnia b.r. przez Wide Field Camera 3 teleskopu Hubble’a / NASA, ESA, and A. Simon (Goddard Space Flight Center)

Antycyklon, nieco poniżej równika Jowisza widać z Ziemi jako gigantyczną czerwoną plamę otoczoną wirującymi warstwami w kolorach pomarańczowym, żółtym i białym. Jak się szacuje wiatr wieje tam z prędkością sięgającą wielu setek kilometrów na godzinę.

Historyczne obserwacje z końca XIX wieku wskazywały, że gigantyczny wir rozciągał się w najszerszym miejscu nawet na 41 tysięcy kilometrów. Kiedy na przełomie lat 1979-80 przelatywała w pobliżu sonda Voyager, jej pomiary wykazały, że plama ma nieco tylko więcej, niż 23 tysiące kilometrów szerokości. Opublikowane właśnie najnowsze zdjęcia teleskopu Hubble’a wskazują, że od tego czasu plama zmalała jeszcze bardziej i jej szerokość nie przekracza 16,5 tysięcy kilometrów.

Amatorskie obserwacje Jowisza, prowadzone od 2012 roku wykazały, że Wielka Czerwona Plama kurczy się coraz szybciej, jej szerokość maleje nawet o 1000 kilometrów na rok. Potwierdzają to najnowsze zdjęcia teleskopu Hubble’a. Astronomowie nie wiedzą, czym to tłumaczyć. Podejrzewają, że wir może pochłaniać mniejsze burze i to modyfikuje jego dynamikę i rozmiary. Zamierzają dokładniej to zbadać.


Źródło: rmf24

Polecane:

Chicago, USA - Kłęby pary nad elektrownią atomową, powstał wyciek radioaktywnego trytu
Ringwoodyt z wnętrza Ziemi potwierdziła teorię o olbrzymich ilościach wody znajdującej się we wnętrz...
Meksyk - Ulewny deszcz i bardzo silny wiatr w Ixtapaluca, fruwały samochody
Ormoc, Filipiny - W katastrofie promu zginęło co najmniej 36 osób, na pokładzie było 189 osób
Australia - Wykoleił się pociąg przewożący 819 tysięcy litrów kwasu siarkowego, wyciekło 31 tysięcy ...
Nowa Zelandia - Płytkie trzęsienie ziemi o sile 5.8 w skali Richtera, 17 km od Christchurch
Chocó, Kolumbia - Lawina błotna zabiła co najmniej 8 osób, ponad 30 zaginionych
Gaziantep, Turcja - Zamachu bombowego na weselu dokonał nastolatek w wieku od 12 do 14 lat, zginęło ...
Skopje, Macedonia - Silne wstrząsy sejsmiczne wystąpiły zaledwie 4 km od centrum 600 tysięcznej stol...