Odnaleziony w Australii fragment cyrkonu wielkości ziarenka ryżu wywołał ogromne poruszenie w środowisku naukowym. Datowanie wykazało, że minerał ma ponad 4 miliardy lat, co czyni go najstarszym odnalezionym fragmentem skorupy ziemskiej. Choć niewielki, skutecznie przyprawia o ból głowy wielu geologów, stawiając ich wiedzę pod znakiem zapytania.

Fragment został odkryty w paśmie górskim Jack Hills w regionie Australia Zachodnia.To miejsce na Ziemi, w którym wielu geologów ma nadzieje znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące eonu Hadeik.

Nieformalnie przyjęty rozdział na kartach historii naszego globu, datowany na okres od 4,6 do 4 mld lat temu skrywa dla naukowców wciąż wiele tajemnic.

Cyrkon niezgody

Cyrkon wielkości ziarenka ryżu został znaleziony przez profesora Johna Valley z Uniwersytetu Wisconsin. Przy współpracy z naukowcami z Australii, Kanady i Portoryko w datowaniu niewielkiego obiektu ustalono jego wiek na  4, 374 mld lat.

Odkrycie rozpętało na nowo dyskusję między podzielonymi naukowcami, spierającymi się o początki historii naszej planety i życia na jej powierzchni. Cyrkon jest minerałem, który według większości nie powinien przetrwać warunków jakie wówczas teoretycznie panowały.

Nowy stary spór

Nieścisłości prowokują do rozpoczęcia na nowo dyskusji dotyczącej pojawienia się na Ziemi życia. Niektórzy badacze uznają za dowód jego istnienia skamieliny z Pilbara (Australia) datowane na 3,5 mld lat temu. Inni natomiast za dowód uznają znaleziska datowane na wiek 3,8 mld lat, jakie odkryto w skałach Grenlandii.

Różnica 300 milionów lat to potężna luka w czasie, nawet dla planety i raczkującej ewolucji. Zwolennicy i przeciwnicy obu skamieniałości zarzucają wzajemnie nieprawidłowości w datowaniu, dopuszczające pomyłkę rzędu milionów lat.

Lata zapisane w atomie

Nikt jednak nie kwestionuje odkryć profesora Valley. Wiek odkrytego przez niego cyrkonu wielkości ziarnka ryżu oszacowano za pomocą nowego, bardzo precyzyjnego instrumentu wybudowanego w Wisconsin APT (atom probe tomography). Czuły instrument umożliwia uzyskanie dokładnych wyników datowania izotopowego z wykorzystaniem tomografii atomowej, obliczając liczbę i masę poszczególnych atomów w każdej badanej próbce.

Źródło: news.com.au, tm

Polecane:

Indie - Monsunowa powódź zabiła już ponad 100 osób, 400 tys. ludzi pozbawiła dachu nad głową, a dwa ...
Chiny - Wydobyto wazę sprzed 3000 lat z zachodniej dynastii Zhou, prawdopodobnie jest w niej staroży...
Afryka, Madagaskar - Fragment zatopionego mikro-kontynentu odkryty pod wyspami Mauritius i Reunion
Łotwa - Tajemniczy wir powstał przy samej rzece i pożerał wszystko na swojej drodze [Video]
Na Atlantyku 1 czerwca 2013 roku rozpoczyna się sezon huraganów, podczas którego mają utworzyć się a...
Peru - Tuż obok naukowców nagle wybuchł wulkan Ubinas, wyrzucając w powietrze masy pyłu
Nowa Zelandia - Zmniejsza się góra Cooka, szczyt jest 30 metrów niżej niż w 1991 r., winę za to pono...
Lekarstwa na obniżenie cholesterolu zmniejszają dolegliwości związane z wdychaniem zanieczyszczonego...
Pierwsze 4 miesiące 2015 roku były najcieplejsze od początku pomiarów w 1880 roku