Astronomowie odkryli najmniejszą i najbardziej masywną galaktykę ze znanych do tej pory. W przeszłości najprawdopodobniej była częścią większej, jednak uległa rozdzieleniu. W jej sercu znajduje się potężna czarna dziura. Kosmiczna otchłań została uchwycona przez teleskop Hubble’a.

Hubble image of Messier 60 and M60-UCD1

Ta najmniejsza i najbardziej masywna galaktyka odkryta przez naukowców, została nazwana M60UCD1. Od Ziemi oddalona jest około 50 mln lat świetlnych.

Naukowcy podkreślają, że gdybyśmy mieszkali w jej centrum, na niebie każdej nocy widzielibyśmy nawet milion gwiazd. Sklepienie niebieskie widziane z Ziemi pokazuje zaledwie 4 tysiące.

Wizja artystyczna supermasywnej czarnej dziury

Wizja artystyczna supermasywnej czarnej dziury

Potężna czarna dziura

W centrum karłowatej galaktyki znajduje się potężna, masywna czarna dziura. Jak podkreślają naukowcy, do tej pory tak ogromne kosmiczne “jamy” były widziane tylko w wielkich galaktykach, ale nie w małych.

Niezwykłym zaskoczeniem okazał się fakt, że wielkość czarnej dziury stanowi aż 15 proc. masy galaktyki. Szacuje się, że ma masę 21 mln słońc, czyli jest pięć razy cięższa od tej, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej (4 mln słońc, 0,01 procent Drogi Mlecznej.

– To zdumiewające, biorąc pod uwagę fakt, że nasza galaktyka – Droga Mleczna jest 500 razy większa i ponad 1000 razy cięższa, niż karłowata galaktyka M60UCD – mówił Anil Seth, główny autor badania galaktyki karłowatej z Uniwersytetu Utah.

 

Uległa rozdarciu

Jedna z teorii mówi, że M60UCD1 mogła być częścią znacznie większej galaktyki, która uległa “rozdarciu” w wyniku kolizji z innymi galaktykami.  Po rozdzieleniu, mniejsza część zabrała ze sobą ogromną czarną dziurę, należącą wcześniej do całej galaktyki.

– Nie wiemy jak w inny sposób wytłumaczyć obecność tak wielkiej czarnej dziury w tak małym obiekcie – wyjaśnia Anil Seth.

 

Teleskop Hubble’a 

Teleskop Hubble’a pracuje na orbicie ziemskiej już ponad 24 lata. Jego początki nie były łatwe. Teleskop w pierwszych latach dostarczał bazie rozmazane zdjęcia. Poza tym psuł się wielokrotnie. Nic nie zapowiadało, że komukolwiek przyniesie pożytek. Dziś możemy podziwiać jego przepiękne kosmiczne zdjęcia.

 

 

Źródło: NASA, space.com, tvnmeteo

Polecane:

Indie - Pojawiły się kolejne pęknięcia Ziemi w rejonie Uttar Pradesh
"Bóg wytworem ludzkiej słabości", list Einsteina na aukcji eBay
Rosja - Na Kaukazie brakuje 110 tysięcy dzieci, nikt nie wie, gdzie się podziały
1200 lat świetlnych od nas znaleziono 2 planety podobne do Ziemi, krążące wokół gwiazdy jak Słońce, ...
USA - Odkryto przeciwutleniacz o rewelacyjnych dla skóry właściwościach, "Tiron" całkowici...
Polska - W pierwszej połowie 2015 roku powstanie trzeci na świecie Google Campus, centrum dla młodyc...
KGHM - Wkrótce wyjedzie pierwszy transport miedzi z kopalni Sierra Gorda w Chile
Kosmiczny eksperyment dotyczący dawki promieniowania pochłanianego przez człowieka wykazał, że kosmo...
Londrina, Brazylia - Samolot spadł na busa przewożącego ludzi, 5 osób zginęło 4 zostały ranne