Eksperci z duńskiej firmy TDC Security Operations Center znaleźli sposób na przeprowadzenie skutecznego ataku DoS przeciwko wielkim serwerom w sytuacji, gdy atakujący dysponuje bardzo ograniczonymi zasobami. Ataku można dokonać na serwery chronione niektórymi firewallami Cisco i innych producentów.

haker

Do skutecznego wykorzystania nowej techniki ataku, nazwanej Black Nurse, wystarczy wysyłanie do atakowanego serwera zaledwie 15 Mb/s, czyli 40 000 pakietów na sekundę. Zwykle udany atak wymaga znacznie większych zasobów, pozwalających na wysyłanie setek gigabitów czy terabitów danych.

Black Nurse polega na wykorzystania danych ICMP (Internet Control Message Protocol), które są wykorzystywane przez urządzenai sieciowe do wysyłania i odbierania komunikatów o błędach. Okazało się, że wysyłanie pakietów Type 3 ICMP z kodem 3 powoduje, iż procesory niektórych firewalli mają problemy z obsługą połączenia. Przy transferze rzędu 15-18 Mb/s dochodzi całkowitego zablokowania komunikacji pomiędzy atakowanym serwerem a siecią. Eksperci z TDC byli w stanie za pomocą jednego laptopa wygenerować ruch rzędu 180 Mb/s. Nie musisz mieć 1-gigabitowego łącza. Problemem jest tutaj wysokie obciążenie procesora. Gdy prowadzi się atak tego typu użytkownicy atakowanej sieci nie otrzymują danych z internetu i nie są w stanie danych wysyłać. Wszystkie firewalle, które atakowaliśmy, podejmowały normalną pracę po zaprzestaniu ataku – czytamy na witrynie TDC.

Obecnie wiadomo, że atak jest skuteczny przeciwko firewallom Cisco, Palo Alto Networks, Zyxel i SonicWall.

Polecane:

Iran - Zamknęli cieśninę Ormuz i odpalili rakiety ziemia powietrze, czy to nadal ćwiczenia?
Oregon, USA - Od 1996 roku podnosi się grunt o powierzchni 600 km2 na zachód od wulkanu South Sister
Chiny - Trzęsienie ziemi o sile 5.6 w prowincji Yunnan, co najmniej 89 ofiar, zniszczonych zostało p...
Argentyna i Chile - Erupcja wulkanu Copahue, poprzednia była 12 lat temu [Video]
USA - Stan wyjątkowy na Wschodnim Wybrzeżu, śniegu przybywa w tempie 7.5 cm na godzinę, zamknięta zo...
NASA wysłała na orbitę 3 smartfony, w przyszłości mają służyć jako mózgi satelitów
Pył znad Sahary wisi nad Wielką Brytanią
Antarktyka - Sztormowa pogoda odsłania inny obraz tej części świata
Ziemia w wysokiej podczerwieni z GOES 13 i 15, długość fali 6.5um ukazuje ciepło i ruch wilgoci [Vid...