Dzięki symulacjom komputerowym naukowcom z Brown University udało się zidentyfikować materiał o najwyższej znanej temperaturze topnienia. ZPhysical Review B dowiadujemy się, że odpowiednie proporcje hafnu, azotu i węgla dadzą materiał, którego temperatura topnienia wyniesie 4400 kelwinów (4126 stopni Celsjusza). To niemal 2/3 temperatury powierzchni Słońca i o 200 kelwinów więcej niż zarejestrowana dotychczas najwyższa temperatura topnienia.

SONY DSC

Z obliczeń wynika, że materiał HfN0.38C0.51 jest idealnym kandydatem, by ustanowić kolejny rekord temperatury topnienia. Teraz uczeni chcą go zsyntetyzować i laboratoryjnie potwierdzić wyniki obliczeń. Zaletą rozpoczynania badań od symulacji komputerowych jest fakt, że niskim kosztem możemy wypróbować różne kombinacje, a w laboratorium testować te, które są najbardziej obiecujące. Inaczej bylibyśmy zdani na metodę prób i błędów, a tak wiemy, co warto wypróbować – mówi współautor badań profesor Axel van de Walle.

Zrobiono materiał o najwyższej temperaturze topnienia -2

Naukowcy wykorzystali technikę obliczeniową, która poszukuje temperatury topnienia symulując procesy fizyczne zachodzące na poziomie atomowym, z uwzględnieniem praw mechaniki kwantowej. Rozpoczęcia momentu topnienia poszukuje się w grupach składających się z około 100 atomów.

Profesor van de Walle wyjaśnia, że na obecnym etapie badań nie wiadomo, czy nowy materiał znajdzie jakiekolwiek praktyczne zastosowanie. Temperatura topnienia to nie jedyna ważna cecha. Trzeba też brać pod uwagę właściwości mechaniczne, odporność na utlenianie i wiele innych cech materiału, stwierdza uczony.

 

 

Polecane:

Lista firm, które ucierpiały w piątkowym trzęsieniu ziemi w Japonii
Argentyna - Mewy wyrywają mięso i tłuszcz z ciał żywych wielorybów
USA - Pod koniec roku możemy się spodziewać nowego rodzaju akumulatorków, będą 10 razy pojemniejsze ...
USA - Microsoft zlikwidował największy w historii botnet, kontrolowano dwa miliony komputerów-zombie...
USA - Po 140 latach koniec z produkcją i importem żarówek żarowych
USA - 300 tys. osób ma problem z wodą z powodu wycieku chemicznego w stanie Wirginia Zachodnia
Indie - Dzikie słonie przebiegły przez wioskę niszcząc wszystko na swojej drodze
Rosja - Do końca 2016 roku wybudują pływającą elektrownię jądrową, która ma pomóc w podboju Arktyki
LosyZiemi - Wystąpiły dwa duże wyrzuty plazmy ze Słońca prosto w kierunku Ziemi. Trwa bardzo silna b...