Jednym z powodów, dla których Ziemia jest miejscem nadającym się do życia, jest otaczające ją rozległe pole magnetyczne, które chroni naszą planetę przed ostrym wiatrem słonecznym i promieniowaniem kosmicznym. Okazuje się jednak, że podczas rozbłysków na Słońcu nasza tarcza obronna jest uszkadzana.

burza-geomagnetyczna

Naukowcy z Tata Institute of Fundamental Research w Mumbaju w Indiach przeanalizowali dane z teleskopu GRAPES-3, który znajduje się w miejscowości Utakamand na południu kraju. Urządzenie odnotowało ogromny wybuch promieni słonecznych, jaki miał miejsce 22 czerwca 2015 roku. Przez dwie godziny ziemska magnetosfera była bombardowana przez niezwykle silne cząsteczki pochodzące ze Słońca. Dane z tego rozbłysku pozwoliły naukowcom przeanalizować, co dzieje się z ziemską magnetosferą po rozbłysku na Słońcu. Przemierzają przestrzeń kosmiczną z ogromną prędkością. W pierwszej kolejności dolatują do ziemskiego pola magnetycznego.

 

Bezustanna interakcja

Wiatr słoneczny nieustannie „bombarduje” ziemską atmosferę. Jednak, jeśli cząsteczek jest mało i mają niewielką moc, nie niszczą naszej ochronnej powłoki czyli magnetosfery. Tymczasem, gdy na Słońcu dojdzie do silniejszych burz magnetycznych, na Ziemi często zakłócony jest odbiór sygnału radiowego. Silniejszą aktywność Słońca możemy również poznać tym, że rośnie możliwość pojawienia się zórz polarnych, nie tylko w okolicach podbiegunowych.

 

Kompresja pola

Specjaliści przeprowadzili wiele symulacji na danych z czerwca 2015 roku. Wyniki potwierdziły, że promienie słoneczne czasowo naruszyły ziemską magnetosferę, która straciła na sile, przez co pojawiły się problemy w systemach radiowych. Naukowcy podkreślają, że pole magnetyczne uległo kompresji od 11 do 4 długości promieni Ziemi.

– „Usterka” ta może wystąpić, gdy plazma ze Słońca deformuje ziemskie pole magnetyczne, szczególnie na biegunach, zmniejszając jego zdolność do odbijania cząsteczek ze Słońca – powiedziała Katherine Wright z Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego.

Nasze pole magnetyczne może być uszkodzone czasowo, potem wrócić do normy, jednak dochodzi do tego za każdym razem, przy każdym większym słonecznym rozbłysku.

 

Źródło: sciencealert.com, tvnmeteo

Polecane:

Rosja - Silne trzęsienie ziemi przy granicy z Mongolią, magnituda 6.6
USA - Boston Dynamics unowocześnił swojego robota psa, teraz potrafi rzucać ciężkimi "obiektami...
NASA otrzymało 100 mln dolarów na rozpoczęcie prac nad kosmicznym holownikiem dla asteroid
Szwajcaria - Burze śnieżne i porywy wiatru do 250 km/h w Alpach
Według nowego modelu komputerowego, Księżyc jest mniej ważny dla klimatu, niż sądzono
KGHM - Wkrótce wyjedzie pierwszy transport miedzi z kopalni Sierra Gorda w Chile
Szkocja - Wiatr w porywach osiąga 180 km/h, zmobilizowano tysiąc pracowników do usuwania awarii prąd...
Minden, Niemcy - Prawdopodobnie tornado zniszczyło kilka budynków i turbinę wiatrową
Islandia - Seria wstrząsów sejsmicznych w kalderze wulkanu Katla, który jest jednym z najaktywniejsz...