24 maja 2014 roku naszym oczom ma szansę ukazać się nie deszcz, a prawdziwa burza meteorów, jakiej nigdy wcześniej nie oglądano. Spadające gwiazdy, których liczba może sięgać nawet tysiąca na godzinę, pochodziłyby z niedawno odkrytej komety 209P/LINEAR.

209P/LINEAR jest tzw. obiektem bliskim Ziemi (Near-Earth Object, w skrócie NEO). Odkryto ją 3 lutego 2003 roku w ramach Projektu Poszukiwania Planetoid Bliskich Ziemi im. Lincolna (The Lincoln Near-Earth Asteroid Research).

 

O tym, że Ziemia może znaleźć się na drodze orbitujących wokół Słońca „okruchów” komety, czego konsekwencją będzie właśnie deszcz meteorów, jako pierwsi poinformował fiński astronom Esko Lyytinen oraz Peter Jenniskens z NASA Ames Research Center. Zaraz po ich obwieszczeniu, przewidywać przyszłe zjawisko zaczęło wielu kolejnych. Wszyscy są zdania, że czeka nas nie deszcz, a „burza meteorów”.

100? 400? Więcej? 

– Z naszych szacunków wynika, że zenitalna liczba godzinna (w uproszczeniu – liczba meteorów, jaką może zaobserwować człowiek podczas jednej godziny- przyp. red.) będzie wahać się pomiędzy 100 a 400 meteorami na godzinę – mówi Jeremie Vaubaillon z francuskiego Institut de Mecanique Celeste et de Calcul des Ephemerides.

– Niewykluczone jednak, że spadających gwiazd pojawi się znacznie więcej. Jest duża szansa, że 24 maja 2014 roku będziemy mogli zobaczyć wszystkie drobiny, jakie odłączyły się od komety w latach 1803-1924 – dodaje i szacuje, że jeden człowiek w godzinę możme mieć szansę zobaczyć nawet tysiąc świetlistych punktów.

Większą ostrożność w prognozowaniu, ile meteorów będziemy oglądać tego dnia, wykazuje rosyjski ekspert Michaił Masłow – jego zdaniem będzie to 100 spadających gwiazd na godzinę. Jednak i Masłow podkreśla, że liczba ta może być dużo większa.

Widoczna i w Polsce

„Burza” meteorów, od której dzieli nas kilkanaście miesięcy, będzie widoczna m.in. w USA, w Kanadzie i w Polsce. To dlatego, że radiant – niewielki obszar na niebie, z którego zdają się wypadać spadające gwiazdy – znajdzie się w widocznym z naszego kraju gwiazdozbiorze Żyrafy.

Oglądanie ich może nie być jednak tak widowiskowe, jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, gdzie pokażą się na jeszcze nocnym niebie. W Polsce będzie je można obserwować już po wschodzie słońca.

Źródło: space.com, tm