W pobliżu jednej ze szkół podstawowych na południu Australii padło około 60 ptaków z rodziny kakaduowatych. Jak opisywał świadek zdarzenia, ptakispadały z nieba„. Teraz zostaną poddane badaniom.

Około 60 ptaków z gatunku kakadu cienkodziobych (łac. Cacatua tenuirostriskakadu sinookich (Cacatua sanguinea) znaleziono w środę w pobliżu szkoły podstawowej One Tree Hill, na północ od miasta Adelaide na południu Australii.

Jeden z wolontariuszy Casper’s Bird Rescue – lokalnej organizacji zajmującej się ochroną zwierząt – poinformował jej założycielkę o masowej śmierci ptaków.

– Otrzymałam telefon od opiekuna, który był bardzo przygnębiony. Mówił, że ptaki spadały z drzew, z nieba – powiedziała Sarah King, założycielka Casper’s Bird Rescue w rozmowie ze stacją radiową ABC Adelaide.

– Przypominało to scenę z horroru – przekazała King w rozmowie z BBC. – Ptaki nie mogły latać, leżały na ziemi i zwijały się z bólu. Niektórym z dzioba leciała krew. Od razu pomyśleliśmy, że mogły zostać otrute, bo to już zdarzało się wcześniej – dodała.

Prawdopodobnie zostały otrute

Ptaki zostały zabrane do weterynarz Trudy Seidel, która próbowała im pomóc.

– Myślimy, że to jakiś rodzaj trucizny. U niektórych ptaków, które zbadaliśmy, odkryliśmy, że ich żołądki były pełne zboża, ale nie mamy żadnego raportu toksykologicznego, który by potwierdzał otrucie. Skontaktowaliśmy się z urzędem zajmującym się bezpieczeństwem biologicznym, ptaki są badane pod kątem tego, czy nie miały jakiejś egzotycznej choroby. Jednakże najbardziej prawdopodobne jest to, że zostały otrute – tłumaczyła Seidel.

King powiedziała, że raport toksykologiczny może pomóc w odnalezieniu sprawcy. – Osoby, które kupują truciznę, są rejestrowane – przekazała.

Australijski Departament Środowiska i Wody (Department for Environment and Water) poinformował, że nie można jeszcze potwierdzić przyczyny śmierci zwierząt.

– Trwają badania nad chorobami i toksynami, a ich ukończenie potrwa kilka tygodni – powiedziała w rozmowie z BBC rzeczniczka departamentu.

Oba te gatunki ptaków przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody uznawane są za pospolite, szeroko rozpowszechnione i nie grozi im wyginięcie ani nawet nie są bliskie takiego zagrożenia.

 

 

 

 

 

V

 

 

 

 

 

 

 

V

 

 

 

 

 

 

 

 

V

 

 

 

 

 

Słynna papuga kakadu potrafi sama wymyślać nowe ruchy i układy choreograficzne do muzyki

Źródło: BBC, abc.net.au, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating