Bilans ofiar dwóch eksplozji na lotnisku w Adenie w Jemenie wzrósł do 26, jest ponad 50 rannych – pisze AFP, powołując się na źródła medyczne. Wybuchy nastąpiły w środę 30 grudnia tuż po wylądowaniu samolotu z członkami rządu jedności narodowej, wracającymi z Arabii Saudyjskiej.

Według świadków członkowie gabinetu oraz premier Main Abd al-Malik Said, a także ambasador Arabii Saudyjskiej w Jemenie Mohammed Said el-Dżaber, zostali bezpiecznie przetransportowani do pałacu prezydenckiego w centrum miasta. Nic nam nie jest – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ahmed ibn Mubarak.

Miejscowe służby bezpieczeństwa, na które powołuje się Reuters, poinformowały że w hali lotniska wybuchły trzy pociski moździerzowe. Saudyjska telewizja państwowa Ekhbaria pokazywała zniszczone pojazdy, rozbite szkło i smugi białego dymu, unoszące się nad lotniskiem.

Ministerstwo informacji Jemenu oskarżyło na Twitterze rebeliantów Huti o dokonanie tego „ataku terrorystycznego”. Premier nazwał ten zamach „tchórzliwym aktem terrorystycznym”, nie oskarżył jednak Huti bezpośrednio. „To tylko zwiększy naszą determinację do dalszej walki” – napisał na Twitterze.

18 grudnia pod egidą Arabii Saudyjskiej został utworzony rząd jedności narodowej Jemenu, w skład którego weszli zwolennicy prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego oraz przedstawiciele separatystów z Południowej Rady Przejściowej. Celem tego sojuszu jest walka z rebeliantami Huti, którzy kilka lat temu opanowali północ Jemenu wraz ze stolicą Saną.

Chaos w Jemenie trwa już prawie 10 lat

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska. Jemeński konflikt zbrojny jest przez wielu postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską, o dominującą pozycję w regionie.


ONZ określa konflikt w Jemenie jako największą obecnie katastrofę humanitarną na świecie.

Szczyty średniej siły oddziaływań magnetycznych wystąpią 24/25 oraz 30 grudnia

Źródło: PAP

 

0 0 votes
Article Rating