Pod koniec sierpnia Kamerun i Nigerię nawiedziły ulewne deszcze, doprowadzając do gigantycznej powodzi. W niektórych stanach większość mieszkańców straciła dach nad głową. Woda jeszcze nie opadła, więc poszkodowani od kilku tygodni koczują w szkołach lub obozach wybudowanych przez międzynarodowe organizacje humanitarne.

Intensywne deszcze nawiedziły środkowo-zachodnią Afrykę 26 sierpnia. Padało non stop przez kilka dni.Naporu wody nie wytrzymała tama na Gowgoli, głównej rzece płynącej przez Kamerun i Nigerię. Pękła i rozlała wodę na okoliczne wioski.Najbardziej ucierpiał stan Adamawa w północno-wschodniej Nigerii, gdzie 9 tys. osób straciło dach nad głową.

Czekają, aż opadnie woda

– Zniszczeń jest za dużo. Niemal wszyscy ludzie zostali pozbawieni domu. Pola uprawne i budynki są zalane. Rząd lokalny, państwowy, organizacje pozarządowe i osoby prywatne cały czas przynoszą nam wszelkie niezbędne rzeczy potrzebne do przeżycia w obozach – mówi Kenneth N. Sakiyo, szef lokalnego rządu w prowincji Numan w stanie Adamawa.

Lokalne władze ustanowiły trzy obozy dla poszkodowanych, ale wielu woli koczować w prowizorycznie zbudowanych chatach lub na łodziach.

Wśród powodzian coraz szybciej rozwija się malaria. Zdiagnozowano ją już u setki osób.

 
Źródło: Reuters TV, ahram.org.eg, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating