Tempo rozprzestrzeniania się eboli w Afryce Zachodniej przekracza możliwości udzielenia pomocy wszystkim zarażonym – ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia. Wirus spowodował już śmierć ponad 2400 osób wśród 4784 chorych.

Wirus Ebola - Afryka

Zdaniem WHO szczególnie trudna sytuacja panuje w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

– Obecna epidemia eboli, która sieje spustoszenie w części Afryki Zachodniej jest największą, najbardziej złożoną i najgroźniejszą z jaką mieliśmy do czynienia w ciągu 40 lat historii tego wirusa – powiedziała na konferencji prasowej w Genewie dyrektor generalna WHO Margaret Chan.

– Liczba nowych pacjentów znacznie przewyższa nasze możliwości udzielania im pomocy – dodała Chan.

Pospieszyć z pomocą

Organizacje pomocowe z całego świata wysyłają do krajów Afryki Zachodniej sprzęt medyczny i pieniądze, ale mimo to epidemia rozszerza się coraz szybciej. W piątek ministerstwo zdrowia Kuby zapowiedziało wysłanie do Sierra Leone pond 160 pracowników medycznych, którzy na miejscu mają pomóc w walce z wirusem. Decyzja rządu w Hawanie została pochwalona przez WHO.

– Jeżeli mamy iść na wojnę z ebolą będziemy potrzebować sił do walki – powiedziała dyrektor Chan podkreślając, że w Afryce Zachodniej nadal brakuje 1,5 tys. lekarzy do udzielania pomocy potrzebującym.

Zdaniem ekspertów, problem leży nie tyle w braku sprzętu ile w niedostatecznej liczbie wykwalifikowanego personelu medycznego i słabo rozwiniętym systemie ochrony zdrowia w Afryce Zachodniej. Sytuację pogarsza dodatkowo bieda i niski poziom higieny panujący w tej części świata.

 

 

Źródło: PAP, tvn24
0 0 vote
Article Rating