Największa od 2 lat zamieć piaskowa nawiedziła zachodnią Afrykę. Unoszące się w powietrzu tony piasku i pyłu ograniczyły widoczność do zera na dystansie tysięcy kilometrów, zamieszkiwanym przez miliony ludzi.

„Trujący wiatr”, jak burze piaskowe nazywają mieszkańcy zachodniej Afryki, nawiedza Mali, Senegal, Mauretanię i sporne terytorium Sahary Zachodniej.

Największa od 2 lat chmura piasku i pyłu znad pustyni przesuwa się w kierunku wód Oceanu Atlantyckiego. Widoczność na rozległym obszarze tysięcy kilometrów, zamieszkiwanym przez miliony ludzi, spadła do zera.

W pełni dnia jest tam równie ciemno co o zmroku, ponieważ ziarenka piasku uniemożliwiają promieniom słonecznym na docieranie do powierzchni ziemi.

Z dnia na dzień gwałtownie obniżyła się temperatura powietrza, ponieważ dotychczas było 30 stopni, a dzisiaj aż o 10 stopni chłodniej.

Piasek uniesiony przez porywisty wiatr nad Mali i Mauretanią potrafi przebyć kilka tysięcy kilometrów i opaść na Wyspy Zielonego Przylądka położone na wodach Atlantyku. Wraz z piaskiem i pyłem przenoszone są owady, w tym szarańcza.

Potężna zamieć piaskowa zdezorganizowała normalne życie w miastach i wsiach zachodniej Afryki. Lotniska pozostają zamknięte, a na drogi wyjeżdża znacznie mniej samochodów niż zwykle.

W Dakarze, stolicy Senegalu, zanieczyszczenie powietrza pyłem jest tak duże, że mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach. Do szpitali trafiają astmatycy i alergicy, którzy źle znoszą wszechobecny pył.

Według raportów senegalskich służb medycznych w tej chwili w bezpośrednim zagrożeniu znajdują się 4 miliony mieszkańców. Sytuacja powinna się ustabilizować, gdy przestanie silnie wiać. Zazwyczaj burze piaskowe trwają kilka dni, po czym następuje okres uspokojenia i powrót zamieci.

Z powodu długotrwałej suszy w tym sezonie zamiecie są znacznie silniejsze niż zwykle. Zjawisko bardzo dobrze widoczne jest na zdjęciu satelitarnym, które zamieszczamy poniżej. Chmury piasku rozciągają się na nim od Mali i Senegalu po Wyspy Zielonego Przylądka. Lewy i prawy skraj zdjęcia dzieli dystans prawie 1,1 tysiąca kilometrów.

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 votes
Article Rating