To nie było spokojne popołudnie dla mieszkańców norweskiego miasta Alta. U wybrzeży fiordu powstało osuwisko, które porwało osiem budynków. Spod zwałów ziemi wydostał się pies i o własnych siłach dopłynął do brzegu.

W norweskim mieście Alta, położonym nad fiordem Altafjord w prowincji Finnmark, w środę po godzinie 15 osunęła się ziemia. Na miejscu zdarzenia pojawiły się służby ratunkowe wraz z psami tropiącymi.

Teren został przeszukany, ale nie odnaleziono tam nikogo z mieszkańców. Osuwisko miało około 800 metrów szerokości i ponad 150 metrów wysokości. Zniszczyło osiem budynków, które zsunęły się do fiordu.

Na nagraniu udostępnionym przez Norweskie Siły Zbrojne widać, jak jeden z domów przewraca się niczym zabawka.

Zabrali go śmigłowcem

W środę przedstawiciel policji w rozmowie z telewizją TV2 poinformował, że z osuwiska wydostał się pies. O własnych siłach przypłynął do brzegu. Został zabrany śmigłowcem przez służby ratunkowe i przeniesiony w bezpieczne miejsce.

Duże zagrożenie

Od środy panuje w tym miejscu duże zagrożenie kolejnymi osunięciami. Policja zamknęła drogę w pobliżu zdarzenia. Służby ostrzegają też, aby nie podpływać do niego łodziami zbyt blisko.

– Skontaktowaliśmy się z ludźmi zamieszkującymi ten teren, dlatego wierzymy, że ziemia nikogo nie zabrała. Działania strażaków i medyków w tym miejscu są zakończone – przekazał w środę wieczorem dowódca operacji Torfinn Halvari.

Co mogło być przyczyną?

Osuwisko w Alta to nie jedyne podobne zdarzenie w ostatnim czasie w tym regionie kraju. W Lyngen w ubiegły weekend osunęła się ziemia, blokując wjazd do jednego z tuneli.

Tegoroczna wiosna dotarła do Norwegii po długiej zimie, szczególnie na północy kraju. To doprowadziło do gwałtownej zmiany temperatury. W zimie spadło dużo śniegu, który teraz topnieje, co zwiększa ilość wody w glebie. Wszystko to zwiększa ryzyko kolejnych osunięć, a także powodzi.

– Na pewno jest to powód, by dalej uważnie obserwować sytuację. Niebezpieczeństwo jeszcze się nie skończyło – tłumaczył w rozmowie z telewizją NRK Bjørn Sønju-Moltzau z Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii.

 

Źródło: TV2, Reuters, NRK, https://www.itromso.no/ntb/iriks/2020/06/03/Flere-hus-og-hytter-tatt-av-stort-jordras-i-Alta-21982063.ece
5 1 vote
Article Rating