W wyniku powodzi i huraganowego wiatru w południowo-zachodniej części Wysp pozamykane są drogi i autostrady, nie jeździ kolej, doszło do ewakuacji mieszkańców. Niebezpieczny system pogodowy przesunie się dziś nad północną Anglię i południową Szkocję.

Policja w hrabstwie Devon poinformowała o kolejnej ofierze sztormowej pogody. Około godziny 23.50 w mieście Exeter świerk miotany silnym wiatrem spadł na kobietę. Po przewiezieniu do szpitala zmarła. Dwie inne osoby doznały lżejszych obrażeń.

– Kobieta miała 21 lat i w momencie wypadku przebywała w namiocie na poboczu drogi – poinformowała brytyjskie media inspektor policji w Devon, Andrea Webber.

To druga ofiara niebezpiecznej pogody na Wyspach Brytyjskich. W piątek zginał starszy mężczyzna, którego porwał wartki nurt wody.

Ewakuacje i ostrzeżenia powodziowe

W Kornwalii służby ratunkowe musiały ewakuować kilka osób. Także tam wprowadzono ostrzeżenia powodziowe.

W całym kraju jest ich ponad 400. Połowa to ostrzeżenia poważne, które informują o bardzo prawdopodobnym wystąpieniu powodzi. Brytyjska Agencja Środowiska zwróciła się do mieszkańców południowo-zachodniej Anglii, czyli najbardziej zagrożonego regionu kraju, aby śledzili komunikaty pogodowe i byli przygotowani na dalsze ewakuacje.

Utrudniony transport

W wyniku powodzi zamknięto niektóre drogi lokalne i krajowe w hrabstwie Devon. Nieczynne są też odcinki autostrady M24 i M50.

Opóźniona jest kolej, ponieważ ulewny deszcz podmył tory. Pasażerom zapewniono zastępcze busy, ale i te mają problem z poruszaniem się po regionie ze względu na zablokowane drogi.

– Nikt nie spodziewał się, że będzie aż tak źle – mówi Alan Crockford, właściciel pubu w Kornwalii.

– Siedziałem w domu, kiedy usłyszałem huk. Kiedy wyjrzałem przez okno, zobaczyłem, jak ze wzgórza z ogromną szybkością spływa rzeka, prosto w dół drogi – relacjonuje sobotnią katastrofę pogodową w Polperro w Kornwalii.

Front idzie na północ kraju

System pogodowy od czwartku przynoszący złą pogodę na Wyspach Brytyjskich przesuwa się teraz nad północną Anglię i południową Szkocję. Teraz tam będzie dziś bardzo niebezpiecznie.

Niebezpieczny front dziś nad środkową i północną Wielką Brytanią (sat24.com)

Ulewny deszcz zmoczy dziś centralna i północną część UK (Met Office)

 

Na poniższym filmie widać system pogodowy znad Atlantyku, który od czwartku przynosi złą pogodę na Wyspach. Zdjęcia pochodzą z satelity Meteosat-9 Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. Satelita stacjonuje na orbicie ziemskiej na wysokości 36 tys. km i wykonuje zdjęcia w naturalnej palecie kolorów:

 

Źródło: bbc.co.uk, tvnmeteo.pl, guardian.co.uk, sbs.com.au
0 0 votes
Article Rating