W kierunku Ziemi pędzi asteroida 1998 OR2. Chociaż naukowcy zapewniają, że nic nam nie grozi, przeleci ona na tyle „blisko” naszej planety, że będzie można obserwować ją przez teleskop. Co ciekawe, badacze dostrzegli, że asteroida ma kształt maseczki ochronnej.

Zdjęcie ilustracyjne

W środę obok Ziemi przeleci asteroida 1998 OR2. Po raz pierwszy zaobserwowano ją w 1998 roku, teraz udało się uchwycić ją naukowcom z Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico. Asteroida ma średnicę 1,8-4,1 km i, jak zauważyli badacze – kształtem przypomina maseczkę ochronną.

Wszyscy myślimy o COVID-19. Wygląda na to, że 1998 OR2 też pamiętała o założeniu maseczki – komentuje szefowa obserwatorium Anne Virkki.

Ziemię minie asteroida w kształcie maseczki

Asteroida ma się zbliżyć do Ziemi w środę 29 kwietnia o 11:56. Została sklasyfikowana jako PHO (Potentially Hazardous Object, potencjalnie niebezpieczny obiekt), jednak – jak zapewniają naukowcy – 1998 OR2 nie stanowi zagrożenia dla naszej planety.

Asteroida będzie oddalona od Ziemi o 6,29 milionów kilometrów. Będzie to na tyle „blisko”, by móc obserwować ją przy wykorzystaniu teleskopu.

1998 OR2 ponownie minie Ziemię dopiero za blisko pół dekady. Jak przewidują naukowcy, po raz kolejny przypomni o sobie w 2079 roku i jeszcze bardziej zbliży się do naszej planety. Badacze podkreślają, jak duże znaczenie ma w takim wypadku obserwacja tego typu obiektów.

W 2079 roku asteroida 1998 OR2 będzie około 3,5 razy bliżej Ziemi niż w tym roku, dlatego tak ważne jest, by dokładnie znać jej orbitę – podkreśla Flaviane Venditti z Obserwatorium Arecibo.

 

 

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating