Na Oceanie Atlantyckim znajduje się huragan Lorenzo, któremu towarzyszą porywy wiatru dochodzące do 230 kilometrów na godzinę. To oznacza, że ma czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Na drodze żywiołu znajdują się Azory.

Przez Ocean Atlantycki na północ z prędkością 17 kilometrów na godzinę zmierza huragan Lorenzo. Towarzyszą mu porywy wiatru osiągające prędkość do 230 km/h, co oznacza, że żywioł ma czwartą kategorię w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Jak prognozują synoptycy z Narodowej Służby Pogodowej (NWS), w ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin Lorenzo będzie poruszać się szybciej.

Prognozowana trasa przejścia huraganu Lorenzo (stan na godzinę 19 w niedzielę) (NHC)

Niesie ulewny deszcz

W niedzielę wieczorem czasu polskiego huragan znajdował się 2115 kilometrów na południowy zachód od archipelagu Azorów, należącego do Portugalii.

Według prognoz, Lorenzo na zachodzie Azorów we wtorek i środę przyniesie opady deszczu od 75 do 150 litrów wody na metr kwadratowy, które mogą powodować zagrażające życiu błyskawiczne powodzie.

Portugalska agencja meteorologiczna IPMA opublikowała w niedzielę oświadczenie z którego wynika, że prawdopodobieństwo uderzenia huraganu w Azory wynosi ponad 80 procent. Oko huraganu kategorii czwartej może przejść bardzo blisko archipelagu w środę, osiągając prędkość porywów wiatru dochodzącą do 200 kilometrów na godzinę.

Zdaniem IPMA najbardziej narażone są wyspy Flores i Corvo, ale także Sao Jorge, Pico, Graciosa, Faial oraz Terceira.

Gdzie pójdzie dalej?

Po ominięciu Azorów wejdzie w interakcję z burzą znajdującą się na południe od Grenlandii. Burza ta wypchnie Lorenzo na północny wschód, jednak przed dotarciem do Wielkiej Brytanii może skierować go na północ.

 

 

Źródło: NWS, Reuters, AccuWeather
0 0 votes
Article Rating