Mieszkańcy północno-zachodniego wybrzeża Australii przygotowują się na uderzenie cyklonu tropikalnego Rusty. Ma to nastąpić w ciągu najbliższej doby. Na celowniku żywiołu znalazło się największe miasto regionu Pilbara – Port Hedland, w którym zarządzono ewakuację. W oczekiwaniu na nadejście żywiołu, który może osiągnąć czwartą kategorię, mieszkańcy zagrożonych terenów na wybrzeżu wykupują zapasy podstawowych produktów.

Cyklon tropikalny Rusty 25 lutego (NASA Goddard MODIS Rapid Response Team)

Według prognoz Australijskiego Urzędu Meteorologicznego, w czasie uderzenia w ląd cyklon Rusty może osiągnąć czwartą kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Prędkość wiatru ma dochodzić do 280 km/h. Cyklonowi będą też towarzyszyć ulewne opady. W mieście Port Hedland, leżącym w lokalnej „alei cyklonów”, we wtorek rozpoczęto ewakuację mieszkańców.

„Długie i dość niebezpieczne doświadczenie”

– Szkodliwe i niszczycielskie wiatry utrzymają się do 24 godzin. Już ogłosiliśmy czerwone alerty na okres do 36 godzin albo dłużej dla Port Hedland i innych osiedli narażonych na takie warunki. To będzie być długie i dość niebezpieczne doświadczenie – powiedział Mike Bergin, dyrektor regionalny urzędu pogodowego.

Władze ostrzegają przed zagrożeniami mieszkańców najniżej położonych terenów i zalecają im ewakuację. Z powodu zagrożenia cyklonem stanęły prace przy wydobyciu miejscowych złóż żelaza, a także ropy i gazu ziemnego.

Lokalne media podały, że mieszkańcy zagrożonych terenów wykupili z miejscowych sklepów podstawowe produkty – chleb, mleko, wodę, a także alkohol.

Prognozowany szlak cyklonu tropikalnego Rusty (NRL)

Szybko się rozwinął

Rusty powstał jako burza tropikalna 24 lutego na oceanie w odległości prawie 300 km od Port Hedland, a wiatr szybko osiągnął średnią prędkość 111 km/h. Oko cyklonu przesuwającego się powoli na południowy wschód żywioł ma średnicę 37 km. Według Australijskiego Urzędu Pogodowego w poniedziałek o godz. 16.00 naszego czasu Rusty znajdował się w odległości 210 km na północny zachód od Port Hedland.

Według meteorologów powolne przemieszczanie się tego rozległego cyklonu może zaowocować silniejszymi niż zazwyczaj opadami w rejonie na wybrzeżu Pilbary i Kimberley. Intensywne deszcze mogą wywołać podtopienia w nadchodzących dniach. Wysoka, gwałtowna fala może też spowodować uszkodzenia nabrzeżnych instalacji.

Cyklon tropikalny Rusty 25 lutego (SSAI/NASA, Hal Pierce)

Źródło: Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating