W wyniku upałów w Australii pod koniec listopada zginęły 23 tysiące nietoperzy. Zdaniem naukowców, to prawie jedna trzecia populacji gatunku Pteropus conspicillatus w tym kraju.

Australia zmaga się z wysoką temperaturą od listopada. Upał doskwiera ludziom, ale szkodzi także zwierzętom. Z tego powodu na północy kraju w ciągu dwóch listopadowych dni wyginęła prawie jedna trzecia nietoperzy z gatunku Pteropus conspicillatus.

W ubiegłym tygodniu naukowcy z University of Western Sydney opublikowali najnowsze wyniki badań na temat tego, co stało się 26 i 27 listopada 2018. To wtedy zmarły prawie 23 tysiące nietoperzy. Udało się to obliczyć z pomocą wolontariuszy zajmujących się ochroną dzikich zwierząt, którzy odwiedzili siedem siedlisk tych zwierząt.

Na „biblijną skalę”

Doktor Justin Welbergen, kierownik badań, nazywa to wydarzenie śmiercią na „biblijną skalę”. Jego zdaniem, liczba martwych osobników może liczyć nawet 30 tysięcy, ponieważ niektóre siedliska nie zostały zbadane. Według rządowych statystyk w listopadzie w Australii żyło około 75 tysięcy nietoperzy z gatunku Pteropus conspicillatus.

Zwierzęta nie były w stanie przeżyć temperatury przekraczającej 42 stopnie Celsjusza. W mieście Cairns (w stanie Queensland) mieszkańcy widzieli, jak nietoperze spadały z drzew do ich ogródków i basenów.

– Byłem totalnie wstrząśnięty – powiedział David White w rozmowie z BBC. Wraz z innymi wolontariuszami zajmował się ratowaniem ocalałych osobników nietoperzy.

– Coś takiego nie miało miejsca w Australii od czasów zasiedlenia kraju przez ludność europejską pod koniec XVIII wieku – powiedział Welbergen.

Nietoperze te można znaleźć również Papui Nowej Gwinei, Indonezji i na Wyspach Salomona. W Australii gatunek ten występuje tylko w rejonie lasów deszczowych na północy Queensland, gdzie pomaga zapylać drzewa.

Upał dotknął też rudawki żałobne

Nietoperze z gatunku Pteropus conspicillatus doznają szoku termicznego wtedy, gdy temperatura przekracza 42 st. C. Między 26 a 27 listopada na północy Queensland temperatura osiągnęła 46 st. C.

Welbergen dodał, że w ciągu tych samych dwóch dni zginęło około 10 tysięcy innego gatunku nietoperzy – rudawki żałobnej (Pteropus alecto).

 

 

 

Źródło: BBC, acclimatise.uk.com, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating