Pasażerka lotu z Pekinu do Melbourne relaksowała się, słuchając muzyki. W pewnym momencie, po dwóch godzinach od startu, na jej głowie eksplodowały słuchawki. Historię ku przestrodze opisało – i pokazało zdjęcia – Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu. „Winowajcą” najprawdopodobniej był akumulator litowo-jonowy.

Tożsamości pasażerki nie ujawniono.

Na zdjęciach opublikowanych przez Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu widać, że kobieta ma mocno osmaloną twarz i poparzoną dłoń.

W czasie lotu pasażerka zdrzemnęła się, słuchając muzyki. W pewnym momencie usłyszała wybuch. – Kiedy chciałam się odwrócić, poczułam pieczenie na twarzy. Złapałam za nią, co spowodowało, że słuchawki spadły na szyję – relacjonowała. – Wciąż czułam pieczenie, więc zerwałam je i rzuciłam na podłogę – opowiadała. Dodała, że ze słuchawek wydobywały się iskry i niewielki ogień.

Członkowie załogi pospieszyli na pomoc i ugasili ogień, polewając słuchawki wodą. Przez resztę podróży w samolocie czuć było zapach stopionego plastiku i spalonych włosów.

Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu nie ujawniło, kto był producentem słuchawek. Wskazało natomiast, że prawdopodobnym „winowajcą” był akumulator litowo-jonowy.

 

Podobne przypadki już się zdarzały

Problemy z przedmiotami wyposażonymi w akumulatory litowo-jonowe zdarzały się niejednokrotnie.

W zeszłym roku w Sydney trzeba było zatrzymać przygotowujący się do startu samolot, bo z bagażu podręcznego jednego z pasażerów zaczął się wydobywać dym. Okazało się, że zapalił się litowy akumulator.

W ubiegłym roku głośno było o problemach ze smartfonami Samsung Galaxy Note 7. Po przypadkach przegrzania i zapalenia się urządzeń organizacje lotnicze ostrzegały przed ich używaniem na pokładzie. Władze Stanów Zjednoczonych wezwały wszystkich posiadaczy tych smartfonów do zaprzestania ich użytkowania. Wiele linii lotniczych zakazało wnoszenia ich na pokład samolotów, a inne poleciły ich bezwzględne wyłączenie podczas lotu.

 
0 0 votes
Article Rating