Cyklon tropikalny Wallace zbliża się do północno-zachodniego wybrzeża Australii. Może przynieść ulewne deszcze. Towarzyszący cyklonowi wiatr w porywach wieje z prędkością dochodzącą do 120 kilometrów na godzinę.

Jeszcze niecałe dwa tygodnie temu przez region Pilbara, położony w zachodniej Australii, przeszedł cyklon tropikalny Victoria. Towarzyszyły mu ulewne deszcze, które były przyczyną powodzi. Teraz do północno-zachodniego wybrzeża zbliża się Wallace. Cyklon znajduje się w odległości 420 kilometrów na północny zachód od Kalumburu i 400 kilometrów na północ od Przylądka Leveque. Żywioł porusza się z prędkością 20 kilometrów na godzinę. Towarzyszący cyklonowi wiatr w porywach wieje z prędkością dochodzącą do 120 kilometrów na godzinę.

Ulewne deszcze

Po weekendzie Wallace może przybrać na sile i stać się cyklonem kategorii trzeciej według skali Saffira-Simpsona, która klasyfikuje huragany powstałe na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku.

– Wallace może przejść na tyle blisko brzegu, że mogą wystąpić ulewne deszcze. Morze wzdłuż wybrzeża Kimberley, w zachodniej Australii, będzie wzburzone – powiedział Jason Nicholls, meteorolog z AccuWeather.

Mieszkańcy miast od Onslow i Exmouth do Minilya i Carnarvon ostrzegani są przed powodzią.

– Głównym pytaniem jest, jak blisko brzegu przejdzie cyklon w okolicach Exmouth w nadchodzącym tygodniu – mówił Dave Houk, meteorolog z AccuWeather.

 

 

 

 

Źródło: AccuWeather, bom.gov.au, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating