Po nocnych opadach śniegu od świata odciętych jest kilka kurortów narciarskich. To kolejny raz w tym roku, gdy Austriacy nie dają sobie rady z atakiem zimy.

„Droga B188 z miejscowości Ischgl na autostradę w Austrii zamknięta do odwołania. Nie można wjechać ani wyjechać do tej doliny. Cenne info dla wyjeżdżających na ferie. My utknęliśmy bez możliwości wyjazdu. Opad śniegu największy od 13 lat” – taką informację przesłali turyści z Warszawy.

Krytyczny stan zagrożenia lawinowego

Jak oceniają eksperci, sytuacja lawinowa w Tyrolu jest „krytyczna”. Właśnie z obawy przed nagłymi osunięciami śniegu zamkniętych jest kilka dróg prowadzących do górskich miejscowości. Odcięte od świata są m.in. Ischgl i Galtuer. Zablokowane zostały miejscowości Lech, Zuers i Stuben w kraju związkowym Vorarlberg oraz Ischgl w Tyrolu.

W Vorarlbergu zagrożenie lawinowe, w pięciostopniowej skali, podniesiono do czwórki. Specjaliści ostrzegają narciarzy i snowboardzistów przed ryzykiem zjazdów poza wyznaczonymi trasami. Ze stoków schodzić mogą lawiny także starego śniegu. Często są to lawiny niosące ze sobą ogromne masy śniegu.

7 tys. gospodarstw bez prądu

Austriackie kurorty i stacje narciarskie zostały odcięte w sobotę od świata przez obfite opady śniegu. W Tyrolu około 7 tys. gospodarstw domowych zostało w nocy z piątku na sobotę pozbawionych prądu.

Opady zakłóciły też przebieg narciarskiego Pucharu Świata oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich dla Młodzieży.

Na zachodzie Austrii od piątku spadł metr śniegu, a w ciągu całego weekendu spodziewane są dalsze opady i silne wiatry powodujące zamiecie śnieżne. 

Eksperci nie przewidują, żeby w najbliższym czasie sytuacja lawinowa poprawiła się.

Źródło: oe24.at, orf.at, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating