Reaktor jądrowy Doel 3, położony niedaleko na północ od Antwerpii, został wyłączony awaryjnie mniej niż tydzień po ponownym uruchomieniu. Powodem awarii było wydostanie się pary z instalacji wysokociśnieniowej generatora. Przyczyna awarii znajduje się poza obszarem jądrowym, jednak zatrzymanie turbin parowych wymusiło awaryjne wyłączenie reaktora. To już druga awaria elektrowni atomowej w Belgii w tym samym czasie, co może wpłynąć na dostawy elektryczności.

 

belgia_reaktor_awaria

 

Rzecznik belgijskiego przedsiębiorstwa energetycznego, Electrabel, powiedział agencji informacyjnej, że reaktor Doel 3 w pobliżu Antwerpii został wyłączony, a wyciek wody może zostać naprawiony. Wyciek nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego ani środowiska, zapewnił rzecznik. Electrabel należy do francuskiej grupy Engie, wcześniej znaną pod nazwą GDF Suez.

Doel Nuclear Power Station

 

Reaktor całkiem niedawno, w tym tygodniu, został włączony po okresie bezczynności trwającym ponad 18 miesięcy z powodu pęknięć stalowego odlewu osłaniającego reaktor. Z powodu podobnego problemu zamknięto również reaktor Tihange 2, ale oba reaktory zostały ponownie dopuszczone do rozruchu.

Znajdują się w gęsto zaludnionej części Europy, z 9 milionami mieszkańców w bezpośrednim sąsiedztwie oraz dziesiątką największych niemieckich miast w odległości kilkuset kilometrów. Protesty są związane nie tylko z wiekiem 40-letnich już reaktorów, ale i technologią wykonania zabezpieczeń, a także znacznym zużyciem – doszło do degradacji stali, z której zrobione są osłony reaktorów. Ekolodzy oprotestowali badania wykonane przez operatora i belgijską agencję atomistyki i decyzję o ponownym włączeniu reaktorów, a także przedłużeniu ich okresu żywotności o kolejne dziesięć lat.

Potencjalne niebezpieczeństwo spowodowane starzeniem się reaktorów jest powodem do niepokoju w sąsiednich Niemczech. Protesty miały miejsce przy niemieckiej granicy w pobliżu miasta Aachen, około 2000 osób protestowało z powodu polityki Belgii oraz decyzji operatora elektrowni atomowych o przedłużeniu okresu eksploatacji 40-letnich reaktorów. 55% energii w Belgii pochodzi z siedmiu elektrowni nuklearnych posiadających sumaryczną moc prawie
6 gigawatów. Aktualne awarie i wyłączenia reaktorów zmniejszyły produkcję energii łącznie o około 2 gigawaty (26.12), a niedawno wyłączone były reaktory produkujące ponad 4 gigawaty (początek grudnia).

 

belgia_reaktor_awaria_protest

 

 

„Obawiamy się, czy wystarczające środki bezpieczeństwa reaktorów w tych obiektach zostały odpowiednio zagwarantowane”, napisała na Facebooku Barbara Hendricks, niemiecki minister środowiska.

Wcześniej w tym tygodniu, federalny parlamentarzysta partii Zielonych Oliver Krischer powiedział, że Belgia zagrała w „rosyjską ruletkę” poprzez ponowne uruchomienie i przedłużenie żywotności starych reaktorów. Zieloni są w opozycji w niemieckim parlamencie, podczas gdy Hendricks i socjaldemokraci są koalicjantami na poziomie krajowym, jak i z największą partią w parlamencie państwa związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, które graniczy z Belgią.

Tagi: elektrownia atomowa, awaria, wyłaczenie, reaktor, nuklearny, nuklearna, ewakuacja pary roboczej, awaria turbiny, Doeal, Tihange, Aachen
Źródło: sputniknews.com, reuters.com, dw.com
0 0 votes
Article Rating