Z ustaleń tygodnika „Die Zeit” i radia Deutschlandfunk wynika, że 3 października 2020 roku nieznani sprawcy uszkodzili co najmniej 70 eksponatów w berlińskich muzeach, a opinia publiczna nie została o tym poinformowana. Stołeczna policja potwierdziła, że doszło do takich ataków.

Był to jeden z największych ataków na dzieła sztuki i antyki w historii powojennych Niemiec – wskazuje „Die Zeit”. Co najmniej jeden nieznany sprawca spryskał oleistą cieczą około 70 obiektów w Muzeum Pergamońskim, Nowym Muzeum, Starej Galerii Narodowej i innych miejscach słynnej berlińskiej Wyspy Muzeów. Ciecz pozostawiła widoczne plamy na egipskich sarkofagach, kamiennych rzeźbach i obrazach z XIX wieku.

Przez ponad dwa tygodnie nie poinformowano o tym fakcie opinii publicznej ani innych muzeów, które mogą być zagrożone.

Atak w berlińskich muzeach

W odpowiedzi na pytanie „Die Zeit” i Deutschlandfunk Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego i berlińska policja potwierdziły uszkodzenie eksponatów oraz to, że wszczęto dochodzenie w sprawie szkód majątkowych. Na razie nic nie wiadomo o motywach ataku. Nie wiadomo też, czy wybranie daty ataków 3 października, kiedy obchodzono 30. rocznicę zjednoczenia Niemiec, było nieprzypadkowe.

Jak podaje dziennik „Der Tagesspiegel”, do zwiedzających, którzy zarezerwowali bilety do muzeów w tym terminie, skierowano pismo policji kryminalnej z pilną prośbą o pomoc.

Wyspa Muzeów, leżąca na rzece Sprewie w centrum Berlina, to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata. Od 1999 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspa Muzeów jest każdego roku odwiedzana przez miliony gości z całego świata. Na początku października Muzeum Pergamońskie, największa atrakcja, obchodziło swoje 90-lecie.

 

 

 

ŹródłoPAP
0 0 votes
Article Rating