Entomolodzy z Departamentu Rolnictwa Stanu Waszyngton (WSDA) znaleźli pierwsze w historii USA gniazdo szerszeni azjatyckich, zwanych też szerszeniami mordercami. To gatunek inwazyjny, zagrażający innym owadom.

Odkrycia dokonano w czwartek 22 października w mieście Blaine w stanie Waszyngton. Dzięki nowemu rodzajowi pułapki, która pozwala łapać owady i trzymać je przy życiu, badacze z Departamentu Rolnictwa Stanu Waszyngton (WSDA) oznaczyli kilka szerszeni azjatyckich nadajnikami radiowymi, co pozwoliło im na wyśledzenie lotu owadów.

Gniazdo znaleziono w zagłębieniu drzewa na jednej z prywatnych posesji. Entomolodzy zaobserwowali dziesiątki szerszeni wylatujących i wlatujących do środka. Specjaliści planują drzewo usunąć, na co właściciel działki wyraził zgodę.

Gatunek inwazyjny

Szerszenie azjatyckie po raz pierwszy odkryto w stanie Waszyngton w grudniu 2019 r. Pierwsze okazy tych owadów złapano w lipcu. Są gatunkiem inwazyjnym, nierodzimym w USA. Żerują na pszczołach miodnych i innych owadach. Jak przekazali urzędnicy WSDA, mała grupa szerszeni azjatyckich jest w stanie zabić cały rój pszczoły miodnej w ciągu kilku godzin.

Szerszenie azjatyckie (Vespa mandarinia), które nazwano „szerszeniami mordercami”, mają dużą pomarańczowo-żółtą głowę z dużymi oczami i tułów w czarno-żółte paski.

Eksperci nie wiedzą, jak owady trafiły do Ameryki Północnej. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że przybyły one na kontenerowcu dokującym do jednego z portów Waszyngtonu.

 

 

Źródło: CNN, https://www.kiro7.com/news/local/wsda-discovers-asian-giant-hornet-nest-blaine-first-us/QSE6MTMOTZBKDNCWJVC2RVM32Y/?outputType=amp
5 1 vote
Article Rating