Gwałtowne pogorszenie pogody w czwartek zaskoczyło wielu mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu. W Jerozolimie opady śniegu są największe od połowy wieku, a Gaza zmaga się z ulewnym deszczem i powodzią. Coraz więcej szkół, instytucji i dróg w regionie jest zamykanych. Meteorolodzy prognozują, że zła pogoda może utrzymać się nawet przez najbliższe 3 miesiące.

– Opady śniegu w Jerozolimie nie są aż taką rzadkością, jak się wydaje. Średnio zdarzają się raz na kilka lat. Niespotykana jest natomiast akumulacja pokrywy śnieżnej – wyjaśnia dr Amos Porat, dyrektor Departamentu Klimatu Izraelskiej Służby Meteorologicznej.

Zamknięta droga między Libanem a Syrią

Ze względu na złe warunki drogowe, policja postanowiła ograniczyć ruch na autostradzie łączącej Bejrut z Damaszkiem. W środę ruch na tej drodze został ograniczony, a policja zezwalała na wjazd jedynie tym kierowcom, którzy założyli na koła swoich pojazdów łańcuchy. W czwartek ruch został tam zawieszony, z kolei w piątek rano – zamknięty. Wszystko za sprawą zamieci śnieżnej.

– Używamy obecnie wszelkich możliwych środków, żeby ratować ludzi, którzy utknęli na drogach w wyniku burzy śnieżnej. Dopiero po tym, jak pogoda się uspokoi, będziemy mogli udostępnić dla ruchu wszystkie drogi – tłumaczą władze.

Nurt rzeki porwał mikrobus

Opady śniegu sparaliżowały nie tylko sieć komunikacyjną, ale doprowadziły również do znacznego podwyższenia stanu wód, co w efekcie doprowadziło do powstania rozległych powodzi. Jedna z nich sięgnęła regionu Eshkol znajdującego się w Dystrykcie Południowym Izraela, gdzie nurt rzeki porwał mikrobus wiozący dziwięcioro dzieci. Także w mieście Gaza woda zalewa ulice i przelewa się do domów.

Jednak wysokie stany wody nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem, bo jak wyjaśnia Eric Leister, meteorolog z AccuWeather.com: – By doprowadzić do powstania powodzi w tej części świata, opady wcale nie muszą być szczególnie intensywne.

Złe warunki atmosferyczne zmusiły władze do zamknięcia wielu szkół na Zachodnim Brzegu. Zamknięcie podtrzymane zostało też w piątek.

Zła pogoda utrzyma się przez kolejne 2-3 miesiące

Kraje Bliskiego Wschodu, w tym Izrael, Jordania i Liban wydały ostrzeżenia meteorologiczne przed największą od 20 lat zamiecią śnieżną i mimo tego, że śniegu spadło mniej niż się wcześniej spodziewano, to trudne warunki i tak znacząco utrudniły życie mieszkańcom. Według meteorologów, zła pogoda będzie utrzymywać się przez kolejne 2-3 miesiące.

Eksperci dodają również, że temperatura w Jerozolimie spadła już kilka razy do 0 st. C, a to znacznie poniżej normy, bo zazwyczaj temperatura o tej porze roku spadała tam do 5 st. C.

Źródło: Reuters TV, AccuWeather, jpost.com, tm
0 0 votes
Article Rating