Prototyp rakiety Starship firmy SpaceX, która w przyszłości ma przewozić ludzi na Marsa, wystartował w Boca Chica w Teksasie. Wzbił się na wysokość około 10 kilometrów, wykonał kilka zaplanowanych manewrów, po czym wylądował – to pierwszy raz, kiedy prototyp statku kosmicznego firmy Elona Muska nie został zniszczony przy lądowaniu w pionie.

Lot Starship SN15 w środę 5 maja był piątym testem ma dużej wysokości. Wszystkie poprzednie zakończyły się zniszczeniem rakiety przy zderzeniu z ziemią albo też, jak w ostatnim przypadku w marcu – w kilka minut po lądowaniu.

Prototyp rakiety, która w przyszłości ma przewozić ludzi na Marsa, wystartował w Boca Chica w Teksasie. Wzbił się na wysokość ok. 10 kilometrów. Wykonał kilka zaplanowanych manewrów, po czym wylądował. U podstawy rakiety wybuchł ogień związany z paliwem, ale niewielki w sumie pożar w kilka minut zdołano ugasić.

„Nominalne lądowanie statku kosmicznego” – odnotował Musk na Twitterze po spełnionej misji. Jak zauważyła stacja CNBS, „nominalne” to termin używany w branży kosmicznej w odniesieniu do sytuacji, kiedy wszystko przebiega zgodnie z planem.

FAA autoryzuje kolejne loty statków kosmicznych SpaceX

Prototypy statku kosmicznego Starship mają niecałe 46 metrów wysokości (wysokość 16-piętrowego budynku). Każdy z nich jest napędzany trzema silnikami rakietowymi Raptor. Zbudowane ze stali nierdzewnej reprezentują wczesną wersję rakiety, którą Musk przedstawił w 2019 roku.

Firma wyjaśniła na swojej stronie internetowej, że SN15 zawiera „ulepszenia pojazdu w zakresie konstrukcji, awioniki oraz oprogramowania” w porównaniu z wcześniejszymi prototypami.

CNBC przypomniała w tym kontekście, że w minionym tygodniu Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), której inspektor obserwuje w obiektach SpaceX loty testowe, autoryzowała kolejne trzy loty statków kosmicznych, środowy SN15, a także późniejsze SN16 i SN16. FAA wyjaśniała, że „sprawdzi, czy SpaceX wdrożył zalecenia po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie nieszczęśliwego wypadku SN11”.

Spacex pracuje nad rakietami wielokrotnego użytku

Ostatecznie FAA zezwoliła na kilka startów ponieważ „SpaceX wprowadziła kilka zmian w rakietach nośnych i oparła się na zatwierdzonej przez FAA metodologii określania ryzyka”.

Rakiety Starship, zgodnie z zapowiedziami Muska mają po udoskonaleniu transportować pierwszych ludzi na Marsa. Szef SpaceX zamierza też wykorzystywać Starship do innych celów, w tym do przewożenia ludzi między miastami z zawrotną prędkością.

SpaceX prowadzi prace nad rakietami wielokrotnego użytku, które po przeprowadzeniu misji mogłyby lądować z powrotem na Ziemi. Według wcześniejszych zapowiedzi Muska, Starship miała być gotowa do załogowych misji kosmicznych już w 2023 roku.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating