W Bułgarii odkryto ząb małpy człekokształtnej sprzed 7 mln lat. Zdaniem badaczy to dowód na to, że w tym okresie w Europie, pośród krajobrazu przypominającego sawannę, żyły małpy człekokształtne. Nie brakowało też tygrysów, antylop i słoni – informuje serwis ScienceDaily.

 

Odkrycia dokonano niedaleko miasta Chirpan. Naukowcy natrafili tam na ząb przedtrzonowy, należący do kopalnej małpy człekokształtnej. Okaz datowano na 7 mln lat.

Dotychczas uważano, że małpy człekokształtne wyginęły w Europie co najmniej 9 mln lat temu na skutek zmian klimatu i warunków środowiska. Najpóźniejszą znaną małpą człekokształtną Europy był Ouranopithecus macedonensis sprzed 9,2 mln lat. Jego ząb znaleziono w Grecji. 

Bujna Europa

Około 9 milionów lat temu krajobraz Europy znacznie się zmienił. Wiecznie zielone lasy przekształciły się w sawanny z roślinnością zmieniającą się w rytmie pór roku.

Dotąd podejrzewano więc, że małpy, które żywiły się owocami, nie miały w takim środowisku pożywienia. Owoce były bowiem dostępne tylko przez pewną część roku.

Tymczasem analizy zęba pod mikroskopem elektronowym wykazały, że hominid żywił się nie tylko owocami, ale też trawą i ziarnami. Jego dieta przypomina dietę znacznie późniejszych hominidów z Afryki, sprzed 4 mln lat.

Na tropach początków człowieka

W trakcie wykopalisk naukowcy odnaleźli też kości zwierząt typowych dla sawanny – kilka gatunków słoni, żyrafy, gazele, antylopy, nosorożce i tygrysy szablozębne.

– Musimy teraz na nowo zastanowić się, gdzie były początki człowieka – mówi prof. Madelaine Boehme z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy). – Jest coraz więcej dowodów, że znacząca część ludzkiej ewolucji dokonała się poza Afryką, w Europie i Azji – dodaje.

W badaniach uczestniczyli naukowcy z Bułgarii, Niemiec i Francji. Pełne wyniki badań ukazały się na łamach „Journal of Human Evolution”.

Źródło: PAP, ScienceDaily, tvnmeteo.pl
0 0 vote
Article Rating