Z odtajnionych dokumentów wojskowych USA wynika, że podczas wojny w Wietnamie doszło do eksplozji kilkudziesięciu magnetycznych min morskich, które spowodowane były burzą słoneczną.

W ramach operacji Pocket Money marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych obsadziła na wybrzeżu Wietnamu dużą ilość min morskich.

Kilka tygodni później, 4 sierpnia 1972 r., członkowie załogi Task Force 77 zauważyli serię eksplozji w okolicach wybrzeża. Łącznie udokumentowano do 30 takich zdarzeń.

W sumie, około 20 do 30 eksplozji zostało udokumentowanych w zaledwie 30 sekund. Obserwowano również od 25 do 30 plam z zabłoconej wody, co wskazuje na dalsze eksplozje.

Z analizy niedawno odtajnionych dokumentów wojskowych USA wynika, że do eksplozji min morskich doszło z „dużym prawdopodobieństwem” na skutek burzy słonecznej.

Już wtedy amerykańscy naukowcy łączyli aktywność słońca z niekontrolowanymi wybuchami. Nowe badania, opublikowane w zeszłym miesiącu w Space Weather, potwierdziły teorię sprzed 46-lat.

Autorzy badania, kierowani przez Delores Knipp z University of Colorado i Briana Frasera z Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych w Boulder, twierdzą, że historyczne wydarzenie powinno być wezwaniem do działania.

Naukowcy uważają, że konieczne jest odtajnienie większej ilości archiwalnych dokumentów, aby dokładnie zbadać wpływ burzy słonecznej z 1972 roku na obecne w tamtym czasie technologie.

Minami, które eksplodowały były magnetyczne miny morskie , broń pochodząca z I wojny światowej. Kiedy statek przepływań nad miną, ona „wyczuwała” zmianę gęstości pola magnetycznego, wywołując detonację. W ciągu kilku dni od incydentu z sierpnia 1972 r. amerykańscy oficerowie wojskowi zaczęli się zastanawiać, czy aktywność słoneczna mogła być odpowiedzialna za te wybuchy.

Naukowcy w latach 70. byli już świadomi potencjału Słońca co do wywoływania zmian pola magnetycznego – po prostu nie byli pewni, czy jest ono wystarczająco silne, by wywołać eksplozję min. W ramach dochodzenia armia amerykańska wysłała urzędników do Laboratorium Środowiska w Narodowej Agencji Oceanografii i Atmosfery (NOAA) w pobliżu Boulder w stanie Kolorado. Po konsultacji z naukowcami, badacze stwierdzili z „wysokim stopniem prawdopodobieństwa”, że aktywność burzy słonecznej była odpowiedzialna za pozornie spontaniczne zniszczenie min magnetycznych.

Przechowywane od prawie 50 lat, odtajnione dokumenty zostały ponownie przeanalizowane przez zespół Knippa i Frasera. Rzeczywiście, w sierpniu 1972 roku nastąpił intensywny okres aktywności słonecznej – jeden z najsilniejszych w historii.

Między 2 a 4 sierpnia 1972 roku region plam słonecznych MR 11976 wygenerował serię rozbłysków słonecznych, koronalne wyrzuty masy i chmury naładowanych cząstek (które w latach 70. XX wieku nazwano „sterownikami plazmy”). Koronalne wyrzucenie masy, które spowodowały eksplozję min morskich, dotarły na Ziemię w ciągu zaledwie 14.6 godziny. Normalnie trwa to cały dzień lub dwa, aby ta plazma dotarła do naszej planety i powodowała burze geomagnetyczne. Powodem dużej prędkości, jak mówią autorzy, jest to, że dwa wcześniejsze impulsy od Słońca 2 sierpnia oczyściły drogę do naszej planety, powodując „bardzo szybkie” wyrzucanie masy 4 sierpnia. Oprócz detonacji min, burza słoneczna spowodowała przerwy w zasilaniu i awarie linii telegraficznych, jak donosi Carter.

„Na podstawie przedstawionych dowodów stwierdzamy, że wydarzenie z 4 sierpnia 1972 r. było burzą klasy Carrington” – napisali autorzy w badaniu. „Czas tranzytu plazmy z tego wydarzenia był krótszy niż wydarzenie w Carrington.”

Naukowcy odnoszą się do potężnej geomagnetycznej burzy, która miała miejsce w 1859 roku, która pozostaje jedną z najpotężniejszych burz słonecznych w historii. Podobne wydarzenie dzisiaj spowodowałoby poważne zakłócenia, niszczenie satelitów i sieci energetycznych, a jak wskazują nowe badania, nowe technologie są wrażliwe na to.

Kończąc, autorzy badania twierdzą, że burza z 1972 roku jest warta dalszego zbadania. Bez wątpienia, im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym bardziej narażamy się na te ekstremalne zjawiska słoneczne. Wiedząc więcej o burzach geomagnetycznych, moglibyśmy zapobiec wielu problemom.

 

 

Źródło: 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating