Powoli rozpoczyna się sezon tajfunów w zachodniej części Oceanu Spokojnego. W tym tygodniu utworzyła się pierwsza nazwana burza tropikalna. Vongfong, bo o niej mowa, zmierza w kierunku Filipin.

Sezon tajfunów na Zachodnim Pacyfiku w przeciwieństwie do sezonu huraganów na Atlantyku nie ma ściśle określonych ram czasowych. Oficjalny sezon na atlantyckie huragany rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada. Natomiast szczyt występowania tajfunów w zachodniej części Oceanu Spokojnego przypada na późne lato, ale burze tropikalne mogą tworzyć się też zimą i wczesną wiosną.

Vongfong obecnie określa się jako umiarkowaną burzę tropikalną. Znajduje się na wschód od środkowych Filipin. Przemieszcza się w kierunku północnym, jednak przewiduje się, że wcześniej skręci na zachód i w piątek uderzy w archipelag. W niedzielę ma go opuścić.

– Możliwe, że pierwsza zidentyfikowana burza tropikalna w tym roku stanie się pierwszym tajfunem, zanim wyląduje na Filipinach w czwartek lub piątek – powiedział meteorolog CNN Tom Sater.

Prognozowana ścieżka przechodzenia burzy tropikalnej Vongfong (PAGASA)

Groźba powodzi błyskawicznych

Według prognoz, wiatr nie powinien być bardzo odczuwalny na lądzie, jednak dać może o sobie znać ulewny deszcz. – Vongfong z pewnością przyniesie znaczące opady i niebezpieczeństwo powodzi błyskawicznych – dodał Sater. Te mają wystąpić od grupy wysp Visayas, przez region Bicol, po wyspę Luzon ze stolicą kraju Manilą.

Prognozuje się, że do niedzieli w środkowej i północnej części Filipin spadnie od 100 do 250 litrów deszczu na metr kwadratowy.

 

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating