Kilkanaście osób zginęło po przejściu dwóch trąb powietrznych w Chinach. Rannych jest ponad 300 osób. Żywioł łamał drzewa i przewracał konstrukcje na placach budowy.

Jak przekazała agencja informacyjna Xinhua, w Wuhanie na wschodzie Chin trąba powietrzna przeszła przez dzielnicę Caidian w piątek 14 maja o godzinie 20.39 czasu lokalnego.

Średniej siły szczyty oddziaływań magnetycznych wystąpią 13 i 14 maja

W sobotę wydano raport podsumowujący akcje poszukiwawczo-ratownicze. Wynika z niego, że w Wuhanie zginęło osiem osób, a 280 zostało rannych.

Porywy wiatru były tak silne, że dwa dźwigi budowlane zostały uszkodzone – jeden z nich zawalił się na placu budowy, powodując rozległe zniszczenia materialne. Wyrywane były drzewa, zrywane dachy, a w wyniku awarii linii elektrycznych ponad 26 tysięcy domów zostało pozbawionych prądu.

Największe od lat

Wcześniej – o godz. 19, potężne tornado z porywami przekraczającym 200 km/h nawiedziło miasto Suzhou, położone niedaleko Szanghaju. W raporcie wskazano, że zginęły tam cztery osoby, a prawie 150 zostało rannych.

W obu miastach niemal natychmiast po przejściu tornad wysłano zastępy ratowników. Mieszkańcy Wuhanu i Suzhou zgodnie twierdzili, że były to największe tornada od lat.

– Dorastałem w Wuhan i nigdy nie widziałem czegoś podobnego. Ostatnio mieliśmy wyjątkowo ekstremalną pogodę – stwierdził jeden z mieszkańców napisał jeden z mieszkańców Wuhanu.

W Suzhou na początku maja przeszła gwałtowna burza, której towarzyszyły silne porywy wiatru. Wówczas zginęło 11 osób.

 

Źródło: Reuters
3 2 votes
Article Rating