Co najmniej dziewięcioro dzieci zginęło na skutek osunięcia się ziemi w południowo-zachodnich Chinach. Ziemia pogrzebała budynek ich szkoły. Sprawiła też, że część miejscowej rzeki zamieniła się w jezioro.

„Nie żyje co najmniej połowa z 18 uczniów szkoły podstawowej zasypanych w czwartek w wyniku osunięcia się ziemi w południowo-zachodnich Chinach” – poinformowały krajowe media. Region ten w ostatnim czasie ucierpiał z powodu trzęsienia ziemi.

 

800 osób ewakuowano

Ziemia pogrzebała nie tylko budynek niewielkiej szkoły, lecz także dwa domy w wiosce Zhenhe, na granicy prowincji Guizhou i Yunnan. Około 800 mieszkańców wioski ewakuowano. 14 osób jest zaginionych, a 10 – ciężko rannych.

Osunięta ziemia sprawiła też, że fragment biegnącej w okolicy rzeki został „odcięty” i zamienił się w głębokie na siedem metrów jezioro.

Trzęsienia ziemi

W trzęsieniu ziemi o sile 5,6 w skali Richtera, jakie przeszło przez region 7 września tego roku, zginęło około 80 osób. Trzęsienie zniszczyło kilka wiosek.

W maju 2008 roku w prowincji Syczuan w południowo-zachodniej części Chin doszło do potężnego trzęsienia ziemi, w którym śmierć poniosło prawie 70 tys. ludzi, a 18 tys. zaginęło.

Katastrofa wywołała debatę na temat złych standardów budownictwa i stanu szkół, których po tym trzęsieniu zawaliło się kilkaset.

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating