Silne trzęsienie ziemi o sile 6,6 stopnia w skali Richtera wystąpiło w poniedziałek w środkowych Chinach – podaje chińska agencja informacyjna Xinhua. Zginęło co najmniej 47 osób, a prawie 300 zostało poważnie rannych. Zawaliło się wiele domów, a kilkanaście miast pozbawionych jest prądu. Ognisko wstrząsów znajdowało się zaledwie 1 km pod powierzchnią ziemi.

Centrum wstrząsów znajdowało się w 26-milionowej prowincji Gansu, około 150 kilometrów na zachód od miasta Tianshui, blisko miasta Dingxi.

Do pierwszego wstrząsu doszło ok. godz. 7.45 lokalnego czasu, po 1,5 godz. ziemia zadrżała ponownie, tym razem z siłą 5,6 stopnia w skali Richtera.

 

Zakołysało budynkami

Mieszkańcy informowali o trzęsących się ścianach budynków i szybach w oknach, a także towarzyszącej temu panice.

Około ośmiu miast położonych najbliżej epicentrum zostało poważnie uszkodzonych z powodu trzęsienia ziemi, a następnie fali powodziowej i osunięć gruntu. Wiele nie nadaje się do ponownego zamieszkania.

W około 13 miastach w prowincji Zhangxian nie ma prądu – podała agencja Xinhua.

Silne trzęsienie

Chińskie rządowe biuro sejsmologiczne oceniło siłę wstrząsów na 6,6 stopni w skali Richtera. Wcześniej amerykańskie służby geosejsmiczne USGS podały, że trzęsienie ziemi miało siłę 5,9 stopni w skali Richtera.

Najpoważniejsze trzęsienie ziemi w Chinach zdarzyło się w 2008 roku w Syczuanie. Wówczas w następstwie wstrząsów o sile 7,9 stopni w skali Richtera zginęło lub zaginęło około 90 tysięcy ludzi.

Źródło: PAP, Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating