Wyciek ropy naftowej w Zatoce Bo Hai, u chińskich wybrzeży Morza Żółtego, zanieczyścił wody morskie o powierzchni ponad 4200 kilometrów kwadratowych – poinformowały chińskie media. Wyciek wykryto na początku czerwca.

Chińskie biuro do spraw morza (SOA) doniosło najpierw o zanieczyszczeniu 840 kilometrów kwadratowych morza na skutek wycieku na platformie naftowej, której operatorem jest amerykański koncern ConocoPhillips i chiński państwowy koncern CNOOC. Jednak w komunikacie z tego tygodnia SOA sprecyzowało, że „poważnie zanieczyszczonych” jest 840 km kwadratowych, a na obszarze 3400 km kwadratowych wokół tej strefy wody również uległy skażeniu.

Niewykluczone, że ConocoPhillips będzie musiał zapłacić za spowodowane szkody.

Po raz pierwszy o wycieku poinformowano 4 czerwca, ale sprawa stała się głośna dopiero w kilka tygodni później, co – jak pisze agencja AFP – zwiększa ewentualne konsekwencje wycieku dla środowiska i zdrowia ludzi.

W czwartek chińskie władze nakazały wstrzymanie wydobycia ropy na licznych platformach, których operatorem jest filia ConocoPhillips.

Dziennik gospodarczy „21st Century Business Herald” napisał w piątek, że SOA może domagać się odszkodowania finansowego od amerykańskiego koncernu.

Jak pisze agencja AP, ConocoPhillips China, działający na złożu Penglai, podał, że oczyścił już wody z dwóch czerwcowych wycieków. Koncern poinformował w środę, że ropa w ilości „nie większej niż litr dziennie” nadal sączy się z jednej z platform, a oczyszczanie trwa jeszcze koło drugiej platformy, gdzie nadal obserwuje się „śladowe ilości” ropy i gazu wydobywające się z dna morskiego.

Zdaniem SOA środki podjęte przez ConocoPhillips China, aby nie dopuścić do kolejnego wycieku, są niewystarczające.

 

Źródło: rp.pl
0 0 vote
Article Rating