Chiny wystrzelą bezzałogową sondę Chang’e-5 na Księżyc, której celem jest pobranie materiałów z naturalnego satelity Ziemi. To pierwsza taka misja od lat 70. ubiegłego wieku.

Chińska bezzałogowa sonda Chang’e-5 ma zostać wystrzelona we wtorek 24 listopada z Centrum Startowego Wenchang na wyspie Hajnan za pomocą rakiety Chang Zheng 5. Jej celem jest lądowanie na powierzchni Księżyca i pobranie około dwóch kilogramów regolitu (warstwy luźnej, zwietrzałej skały) w celu sprowadzenia ich na Ziemię. Będzie to pierwsza misja z zadaniem przywiezienia próbek księżycowego gruntu od czasu lotu radzieckiej Łuny 24 w 1976 roku.

Pobiorą próbki z Księżyca

Po wylądowaniu w okolicy Mons Rümker na Oceanus Procellarum (Oceanie Burz), jeszcze nieodwiedzonego obszaru Księżyca, lądownik ma pobrać próbkę o masie dwóch kilogramów z głębokości sięgającej dwóch metrów. Dla porównania, misja z 1976 roku zebrała 170 gramów, a z misji Apollo 11, kiedy człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu, przywieziono 382 kilogramów skał i ziemi.

Powrót Chang’e-5 przewidywany jest w połowie grudnia. Na co liczą naukowcy? Mają nadzieję, że misja pozwoli lepiej zrozumieć, jak długo Księżyc pozostawał aktywny wulkanicznie i kiedy jego pole magnetyczne – niezbędne do ochrony życia przed promieniowaniem słonecznym – rozproszyło się.

Nazwa sondy Chang’e-5 nawiązuje do chińskiej bogini Księżyca.

 

ŹródłoBBC, Reuters
0 0 votes
Article Rating