Chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC) poinformowała o potwierdzeniu pierwszego na świecie przypadku zakażenia szczepem ptasiej grypy H10N3 u człowieka. Przekazano, że ryzyko rozprzestrzeniania się wariantu na dużą skalę jest bardzo niskie.

Zakażeniu uległ 41-letni mieszkaniec prowincji Jiangsu na wschodzie Chin. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia (NHC) potwierdziła w komunikacie, że mężczyzna trafił do szpitala 28 kwietnia po tym, jak wystąpiła u niego gorączka i inne, niesprecyzowane objawy.

28 maja w organizmie chorego zdiagnozowano obecność wirusa ptasiej grypy H10N3. Nie podano szczegółów na temat tego, w jaki sposób mężczyzna uległ zakażeniu. Sądzi się jednak, że najprawdopodobniej zaraził się on od drobiu.

Chiny. Wirus H10N3 potwierdzony u ludzi

Obecnie stan 41-latka jest stabilny i spełnia wymogi do wypisania go ze szpitala. Obserwacja medyczna osób, z którymi miał bliski kontakt, nie wykazała nowych zakażeń. NHC podała, że szansa na rozprzestrzenienie się wirusa H10N3 na dużą skalę jest bardzo niska.

W Chinach występuje wiele różnych szczepów ptasiej grypy, a niektóre sporadycznie zarażają ludzi, zwykle pracujących z drobiem. W latach 2016-2017 szczep H7N9 zabił około 300 osób. Od tego momentu nie odnotowano znaczącej liczby zakażeń ptasią grypą wśród ludzi.

NHC oświadczył, że infekcja potwierdzona u mieszkańca prowincji Jiangsu jest pierwszym przypadkiem wirusa H10N3 u ludzi na świecie.

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating