Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło w poniedziałek rano 28 grudnia środkową część Chorwacji, okolice Zagrzebia – poinformowały chorwackie media.

Według danych amerykańskich służb geologicznych United States Geological Survey (USGS), wstrząs nastąpił o godzinie 6:28 w poniedziałek (5:28 UTC), około ośmiu kilometrów na zachód od Petrinji, na głębokości 10 kilometrów. Był odczuwalny w Zagrzebiu i w okolicznych miejscowościach.

Ludzie wybiegali na ulice

Epicentrum znajdowało się około 50 kilometrów od chorwackiej stolicy. Nie ma na razie informacji o ofiarach i zniszczeniach.

– Nie mamy jeszcze takich doniesień, ale jest możliwe, że takie trzęsienie ziemi mogło spowodować szkody materialne w rejonie epicentrum, które znajdowało się w pobliżu miasta Petrinja – powiedział chorwacki sejsmolog Kresimir Kuk.

Po trzęsieniu ziemi, według danych Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC), zarejestrowano wstrząs wtórny o magnitudzie 4,9.

Szczyty średniej siły oddziaływań magnetycznych wystąpią 24/25 oraz 30 grudnia

Bozidar Skrinjaric, wójt gminy Pokupsko, obszaru położonego w pobliżu epicentrum, liczącego około trzech tysięcy mieszkańców, powiedział, że spanikowani ludzie wybiegli na ulice, gdy zatrzęsła się ziemia. – Żaden budynek się nie zawalił, ale ludzie powiedzieli, że widzieli pęknięcia w budynkach i uszkodzone płytki – opowiadał.

 

Źródło: PAP, Reuters
1 1 vote
Article Rating