Delfiny lubią oglądać telewizję. Samce butlonosów spędzają przed ekranem więcej czasu niż samice.

Naukowcy z obiektu Dolphins Plus Marine Mammal Responder w Key Largo na Florydzie odtwarzali wideo na ekranie telewizora przez podwodne okna.

Naukowcy z Dolphins Plus Marine Mammal Responder w Key Largo na Florydzie odtwarzali delfinom fragmenty „Planety Ziemi” Davida Attenborough, na których widać było walenie, inne filmy przyrodnicze, a także „SpongeBoba Kanciastoportego”.

Zachowanie delfinów monitorowano. Biolodzy skupiali się na oznakach zainteresowania, czyli np. na przyciskaniu głowy do ściany zbiornika czy kiwaniu głową, a także agresji (zaciskaniu szczęk czy pływaniu z nagłym zwrotami).

Okazało się, że generalnie delfinom było wszystko jedno, co działo się na ekranie, ale niektóre osobniki były bardziej zainteresowane pokazami od reszty.

W porównaniu do delfinów butlonosych, steno długonose przejawiały znacząco więcej zachowań; chodzi zwłaszcza o zainteresowanie i puszczanie bąbelków. Nie odnotowano jednak międzygatunkowych różnic w tym, jaki procent czasu przypadał na oglądanie – napisali naukowcy w artykule zamieszczonym w periodyku Zoo Biology.

Wśród butlonosów samce oglądały telewizję dłużej i silniej reagowały behawioralnie (przejawiały więcej zachowań agresywnych i bąbelkowania niż samice).

U delfinów długonosych samce przejawiały znacząco więcej zachowań agresywnych. Poza tym nie stwierdzono różnic międzypłciowych.

Amerykanie przypuszczają, że zachowania agresywne wynikały z tego, że delfiny nie mogły wchodzić w fizyczne interakcje z ekranem.

Naukowcy przekonują, że skoro delfiny lubią telewizję, telewizory można by wykorzystać jako narzędzie do urozmaicania otoczenia. Trzeba by przy tym, oczywiście, uwzględniać preferencje mieszkańca akwarium, czyli brać poprawkę np. na jego płeć i reprezentowany gatunek.

Według ekipy z Dolphins Plus Marine Mammal Responder, przyglądając się reakcjom na różne materiały wideo, można też badać sposoby myślenia delfinów.

 

 

 

Źródło: KopalniaWiedzy,. https://www.msn.com/en-ca/news/offbeat/dolphins-love-watching-tv-too-and-males-are-far-more-likely-to-settle-down-in-front-of-a-show/ar-BBR7HEPDaily Mail,, https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6506107/Dolphins-love-watching-TV-David-Attenborough-Spongebob-Sqarepants-favorites.html
0 0 votes
Article Rating