Tornada nie występują nocą, łatwo uciec przed nimi autem, najlepiej za rzekę, bo ta skutecznie hamuje żywioł. Takie i wiele innych mitów krążą w internecie na fali ostatnich wydarzeń w Teksasie i Ohio. Amerykański serwis pogodowy (NWS) oraz służba meteorologiczna (NOAA) ostrzegają, że te błędne informacje na temat tornad mogą przynieść tragiczne skutki, i korygują je na swoich stronach internetowych.

 

W Stanach Zjednoczonych zaczął się sezon tornad. Żywioł od dwóch tygodni sieje spustoszenie na środkowym zachodzie. Najpierw powietrzne wiry przeszły nad Teksasem, ostatnio nad Oklahomą.

Wyspecjalizowane ośrodki meteorologiczne, takie jak NOAA i NWS, zaczynają przypominać Amerykanom, jak zachować się w chwili przechodzenia tornada, i obalają wiele mitów, dotyczących cech żywiołu. Prawidłowa wiedza o tornadach może uratować życie, podkreślają. Poniżej publikujemy 10 mitów na temat tornad.

Mit 1: tornado nie przekracza rzek

Geografia terenu może mieć wpływ na występowanie tornad, ale rzeki z całą pewnością nie są w stanie ich zatrzymać, podaje narodowy serwis pogodowy (NWS).

Przypomina jednocześnie, że jedno z najgroźniejszych tornad w historii USA, które przeszło przez 3 stany (tzw. Tri-State Tornado z 1925 r.) przekroczyło zarówno rzekę Missisipi, jak i Wabash na środowym zachodzie.

Mit 2: tornado nie występuje w nocy ani zimą

Prawdopodobieństwo wystąpienia tornada w nocy lub zimą jest niższe, ale nie niemożliwe, twierdzi NOAA. Zimą mogą powstać tzw. śnieżne tornada, a nocą utrzymywać się te, które siały spustoszenie za dnia.

Mit 3: tornado nigdy nie uderza 2 razy w to samo miejsce

Tornado może uderzyć w każde miejsce w każdym czasie, twierdzi centrum ostrzegania przed burzami Missouri Storm Aware. Jest to zjawisko tak samo nieprzewidywalne, jak burza, i meteorolodzy rzadko są w stanie trafnie przewidzieć czas i miejsce jego występowania.

Mit 4: tornado nie uderza w duże miasta

Tornada nie formują się tylko na dużych, płaskich przestrzeniach. NOAA przypomina, że żywioł wiele razy dotykał wielomilionowych metropolii, m.in. Miami, Dallas, St. Louis czy dzielnice Nowego Jorku. Co więcej tornada miejskie są szczególnie niebezpieczne, bo zagrażają większej liczbie osób i unoszą w powietrze więcej śmieci, niż gdyby przechodziły przez rzadziej zamieszkały obszar.

Mit 5: tornado łatwo wyprzedzić

Tornado często wędruje z prędkością przekraczającą 100 km/h, dlatego zamiast uciekać przed nim samochodem, lepiej poszukać bezpiecznego schronu, alarmuje NOAA.

Mit 6: tornada potrafią przenosić przedmioty i ludzi z miejsca na miejsce bez żadnych obrażeń

W burzliwej historii tornad nad USA zdarzało się, że ludzie, zwierzęta, czy przedmioty codziennego użytku np. porcelana czy szkło, były unoszone przez powietrzne wiry i przenoszone na inne miejsce bez żadnego uszczerbku, jednak jest to raczej wyjątek niż reguła, alarmuje NOAA.

Mit 7: solidna konstrukcja domu uchroni przed tornado

Budynki z cegły lub betonu są bardziej stabilne i mogą zapewnić lepszą ochronę przed żywiołem niż konstrukcje z drewna, ale nie gwarantują 100 proc. bezpieczeństwa, alarmuje NOAA. Prędkość wiatru wewnątrz wiru potrafi dochodzić do 300 km/h, a to wystarczająca siła, żeby powalić nawet bardzo gruby mur.

Mit 8: jeśli tornado nie idzie w naszym kierunku, jesteśmy bezpieczni

Tornada są nieprzewidywalne. Potrafią szybko zmienić kierunek. Solidne schronienie to najbezpieczniejsze miejsce podczas przechodzenia tornada. „Śledzenie żywiołu może być kuszące, ale zamiast polować na dobre ujęcie, lepiej poszukać schronu”, pisze NOAA.

Mit 9: kiedy widzimy na horyzoncie tornado, otwórzmy okno

Otwieranie okien w celu wyrównania ciśnienia w domu nie sprawdza się. „Dom nie wybuchnie podczas przechodzenia tornada. Otwieranie okien zabierze nasz cenny czas, który możemy wykorzystać na szukanie bezpiecznego miejsca do ukrycia się przed żywiołem”, ostrzega NOAA.

Mit 10: wiadukt na autostradzie to idealne miejsce na schronienie się przed tornado, kiedy jesteśmy w trasie

W rzeczywistości wiadukt tylko zwiększa ryzyko urazów i śmierci, donosi Ohio Committee For Severe Weather Awareness. Prędkość wiatru pod wiaduktem może być większa, a sama konstrukcja może  gwałtownie zmienić kierunek wiru. Lepiej poszukać schronienia w stabilnym budynku, a jeśli nie ma go w pobliżu, trzeba schronić się w rowie i zakryć głowę rękami, żeby ochronić ją przed latającymi w wirze śmieciami.

Źródło: NOAA, National Weather Service, huffingtonpost.com, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating