Co najmniej 25 osób zginęło, a 26 zostało rannych w wyniku zawalenia się dziewięciopiętrowego budynku mieszkalnego w Kairze. Do tragedii doszło w sobotę nad ranem – podała państwowa egipska agencja informacyjna MENA.

„Oddział kryzysowy gubernatorstwa został poinformowany o zawaleniu się budynku o godzinie 3 nad ranem” – przekazały w oświadczeniu kairskie władze. Jak poinformowano, zniszczony blok mieszkalny składał się z piwnicy, parteru i dziewięciu pięter.

W katastrofie zginęło 25 osób, a 26 zostało rannych. Poszkodowanych zabrano do szpitali.

Dziennik „Al-Ahram” podał, że w ciągu dnia służby poszukiwawczo-ratunkowe wydobywały ciała spod gruzów. W dzielnicy el-Salam pojawiły się buldożery, przy pomocy których przekopywano ruiny budynku. Policja otoczyła teren kordonem. Według relacji, na miejscu pojawiło się wielu ludzi, część poszukiwała swoich bliskich.

Dochodzenie w sprawie katastrofy

Wciąż nie jest jasne, co było przyczyną zawalenia się budynku. Powołano komisję, która ma zbadać integralność strukturalną sąsiednich budynków – poinformował szef administracyjny gubernatorstwa prowincji (muhafazy) Kairu Chalid Abdel-Al Abdel-Hafez.

Zawalenia budynków nie są rzadkością w Egipcie, gdzie złej jakości budownictwo jest powszechne w biednych dzielnicach miast i na obszarach wiejskich – zwraca uwagę agencja AP.

W dużych ośrodkach, takich jak Kair czy Aleksandria, nieruchomości są bardzo drogie, a deweloperzy, szukający większych zysków, często łamią pozwolenia budowlane, stawiają na przykład dodatkowe piętra bez odpowiednich badań i zezwoleń. Rząd rozpoczął ostatnio walkę z nielegalnym budownictwem w całym kraju.

 

Egipt – Kanał Sueski łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym zablokował potężny kontenerowiec, statek długi na 400 metrów osiadł na mieliźnie po tym jak został zepchnięty przez silny wiatr

Tahta, Egipt – W zderzeniu dwóch pociągów zginęły co najmniej 32 osoby, a 165 zostało rannych, w jednym pociągu ktoś włączył hamulce awaryjne, a drugi uderzył w niego z tyłu niszcząc dwa wagony i wywracając trzeci

 

ŹródłoPAP, Al Dżazira
0 0 votes
Article Rating