Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności poinformowało, że w Delcie Nilu znaleziono 110 starożytnych grobowców, z których część zawiera ludzkie szczątki. Niektóre z nich mogą pochodzić z okresu 6000-3150 roku przed naszą erą.

Egipscy archeolodzy odkryli w Delcie Nilu 110 starożytnych grobowców – poinformowało we wtorek Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Groby, z których część zawiera ludzkie szczątki, znaleziono w prowincji Dakahlia, około 150 kilometrów na północny wschód od Kairu.

Szczątki ludzi, ceramika, sprzęt pogrzebowy

Według ministerstwa archeolodzy znaleźli 68 owalnych grobowców z okresu predynastycznego, obejmującego lata 6000-3150 przed naszą erą. W oświadczeniu resort podał, że miały kształt jam, w których ciała umieszczono w pozycji kucznej, z głową skierowaną na zachód.

Odkryto też 37 grobowców w kształcie prostokąta z okresu w historii Egiptu nazywanego Drugim Okresem Przejściowym (1782-1570 p.n.e.). W tych grobowcach ciała leżały prosto, a głowy również były skierowane na zachód.

Pozostałe pięć odnalezionych owalnych grobowców pochodzi z okresu Nagada III (od około 3200 do 3000 p.n.e.). W tych znaleziono najwięcej naczyń cylindryczne i gruszkowatych, najprawdopodobniej służących obrządkom pogrzebowym.

Resort podał, że archeolodzy znaleźli również szczątki dorosłych i dzieci oraz sprzęt pogrzebowy i przedmioty ceramiczne.

 

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating