Natura potrafi zaskakiwać. Zdarza się, że biolodzy natkną się na stworzenie, który jest naprawdę dziwne. Doskonale pokazuje to pewien gatunek pajęczaka o nazwie kosarz króliczek, którego niedawno wykonana seria zdjęć robi furorę w Internecie.

Osobliwy pajęczak Metagryne bicolumnata sfotografowany przez przyrodnika Andreasa Kaya w amazońskich lasach deszczowych w Ekwadorze, stał się hitem w sieci. Na pierwszy rzut oka ma głowę psa lub królika. W przybliżeniu wygląda naprawdę przerażająco, ale jest on zupełnie niegroźny i ma wielkość paznokcia.

Stworzenie to ze względu na swój wygląd przypominający głowę królika (choć niektórzy twierdzą, że bardziej przypomina psa lub wilka) został nazwany Bunny Harvestman – kosarz króliczek. Należy do rzędu Opiliones liczącej ponad sześć tysięcy gatunków.

Posiada cztery pary żółtawych odnóży i mimo niepokojącego wyglądu nie jest jadowity. Badacze nie są pewnie, skąd ta przypominająca królika lub psa głowa. Z jakiegoś powodu pajęczak wyewoluował tak charakterystyczny wygląd, prawdopodobnie po to, by odstraszać drapieżniki. Okazy kopalne pokazuję, że rząd pajęczaków Opiliones żyje na Ziemi od 400 milionów lat.

– W przeciwieństwie do powszechnego przekonania kosarz króliczek nie ma gruczołów jadowych. Stworzenia te są całkowicie nieszkodliwe. Istnieją na Ziemi od bardzo dawna, żyły prawdopodobnie jeszcze przed dinozaurami – powiedział Kay.

Kosarz króliczek został odkryty w 1959 roku przez niemieckiego biologa Carla Friedricha Roewera. Od czasu pierwszego opisu naukowcy nie poświęcili mu wiele uwagi i obecnie nic więcej nie da się o nim powiedzieć.

Mimo że od odkrycia minęło już prawie 60 lat, to dopiero w dobie Internetu pajęczak zyskał ogromną popularność. Andreas Kay wykonał zdjęcia w lipcu ubiegłego roku, ale prawdziwą sławę przyniosła mu publikacja jego zdjęć na Twitterze przez dziennikarza popularnonaukowego Ferrisa Jabra. Post z kosarzem króliczkiem został udostępniony blisko 2 tysiące razy.

 

 

Źródło: Science Alert, DziennikNaukowy
0 0 votes
Article Rating