Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) już wie, jak będzie wyglądać rakieta nowej generacji Ariane-6. Wizualizację rakiety przedstawiła na swojej stronie internetowej.

Projekt został wyłoniony po sześciomiesięcznych konsultacjach, gdy w listopadzie państwa należące do ESA  potwierdziły rozpoczęcie prac nad rakietą. Według oczekiwań Ariane 6 ma rozpocząć misję w porcie kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej na początku przyszłej dekady.

Ariane-6 wyposażona będzie w trzy silniki wypełnione 135 tonami paliwa stałego. Pomogą one wznieść się rakiecie, potem zostaną zrzucone, a napędzanie przejmą silniki drugiego stopnia.

 

„Szóstka” zabierze ze sobą 3-6,5 tony wyposażenia, podczas gdy jej poprzedniczka o numerze 5 zabrała w kosmos 11,5 tony. Oprócz tego, Ariane-6 wzniesie na orbitę jednego satelitę („Piątka” zabrała dwie).

Solidna i… tania

Ariane-6 ma być jednak przede wszystkim tańsza w eksploatacji. Celem ESA jest zbudowanie i umieszczenie na orbicie Ariane-6 za nie więcej niż 70 mln euro. – To będzie ogromne wyzwanie – powiedział Alain Charmeau, dyrektor Astrium Space Transportation, koncernu i głównego wykonawcy rakiety.

Następne miesiące branża kosmiczna poświęci na dopracowanie projektu Araine-6. Detale budowy zostaną zaprezentowane publicznie na kolejnym posiedzeniu członków ESA w 2014 roku.

Cała operacja ma kosztować blisko 3 mld euro.

 

Źródło: BBC News, tm
0 0 votes
Article Rating