W Europie Północnej wieje od kilku dni. Szkoci zmagają się z podmuchami rzędu 154 km/h i deszczem, które powodują liczne utrudnienia w komunikacji. Berit, głęboki niż, któremu towarzyszy wiatr o sile huraganu, szaleje na Morzu Północnym. W Norwegii, w nocy z piątku na sobotę, spowodował wiele zniszczeń.

Za sprawą wiatru niebezpiecznie jest w Szkocji. Stacja meteorologiczna w Glen Ogle wykazała, że w sobotę wiał on z prędkością 154 km/h – podaje BBC News.

Również opady deszczu były w Szkocji duże. Głównie z ich powodu w kraju wystąpiły liczne utrudnienia w komunikacji – pozamykano mosty i drogi, odwołano rejsy.

Jeszcze do niedzielnego południa wiatr w niektórych częściach Szkocji ma osiągać wysokie wartości. Met Office uważa, ze może to być nawet 128 km/h, dlatego ogłosiło bursztynowy alarm ostrzegający przed silnymi podmuchami. Wiatr wiejący z z taką prędkością może zrywać linie energetyczne i poważnie uszkodzić budynki.

W Norwegii też wiało

Również mieszkańcy Skandynawii, a przede wszystkim Norwegii, zmagali się z wichurami i podtopieniami. Za sprawą głębokiego niżu o imieniu Berit.

– Na Lofotach, archipelagu na Morzu Norweskim, nawałnica była największa. Zniszczonych zostało kilka budynków. Padło tam również kilka rekordów dotyczących głównie poziomu wód w rzekach i prędkości wiatru – powiedział serwisowi yr.no Magnar Reistad, badacz z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego w Bergen. Na nagraniu filmowym zarejestrowano obraz domów przesuwanych przez wzburzoną wiatrem falę powodziową.

W Bodo poziom wód wyniósł 413 cm. To aż dziewięć centymetrów powyżej najwyższej jak dotąd, odnotowanej w 1979 roku, wartości. Poziom rzek najwyższy od lat był również w Kabelvag i Harstad. Wysokość fal, sięgająca 30 metrów, najwyższa na Morzu Północnym od 50 lat, doprowadziła do zamknięcia kilku platform wiertniczych. Wiatr wiał z prędkością huraganu m.in. w Nordoyan Fyr.

– Berit, choć wyjątkowo silny, nie przyniósł Norwegom żadnych niespodzianek. Meteorolodzy obserwowali go bacznie i ostrzegali o możliwych zniszczeniach – dodał Reistad.

Źródło: yr.no, bbc.co.uk, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating