Będą tysiące domostw bez prądu, drzewa powalone na drogi i zerwane dachy. Nad Irlandię i Wielką Brytanię nadciągają najpotężniejsze wichury w tym sezonie. Mieszkańcom zalecono pozostanie jutro w domach.

W całej Irlandii, Szkocji i północnej Anglii ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia ze strony pogody. Nad region znad wód Atlantyku przemieszcza się głęboki niż o imieniu Friedhelm, który przyniesie huraganowy wiatr oraz ulewy i śnieżyce.

Sytuację pogarsza fakt, że Szkoci wciąż jeszcze nie poradzili sobie ze skutkami ostatnich obfitych opadów śniegu.

Część mieszkańców nadal jest pozbawionych prądu, a niektóre drogi są zatarasowane przez gałęzie połamane pod naporem ciężaru mokrego śniegu.

Wiać zacznie w drugiej połowie nocy, najpierw w Irlandii, a następnie także w całej Wielkiej Brytanii. Przez cały jutrzejszy dzień porywy zachodniego i południowo-zachodniego wiatru będą osiągać 80-90 km/h.

Tak mocno wiać będzie m.in. na ulicach Londynu, dlatego trzeba się liczyć z odwołaniem przynajmniej części lotów. Najmocniej wiać będzie wieczorem, to właśnie wtedy do północnych wybrzeży Szkocji zbliży się ośrodek niżowy. W Szkocji i północnej Anglii porywy wiatru mogą dochodzić do 100-120 km/h, a w górach przekraczać 150 km/h.

Wieczorem i w nocy z czwartku na piątek (8/9.12) na Morzu Północnym będzie szaleć sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta, zaś na lądzie w północnej Francji, w Holandii, Belgii, Danii i północnych Niemczech porywy mogą osiągać 70-85 km/h, przy czym w górach ponad 100 km/h.

Mieszkańcom zagrożonych wichurami regionów zaleca się pozostanie w domach. Połamane przez wiatr gałęzie będą spadać na drogi i samochody, mogą odpadać dachówki, a zerwaniu ulegać linie energetyczne. Ten sam niż przyniesie wichury także w naszym kraju w piątek (9.12).

Tego typu niże, nazywane orkanami, są bardzo niebezpieczne, ponieważ powodują zniszczenia i paraliż komunikacyjny na dużym obszarze, nawet w kilku krajach. W przypadku orkanu Friedhelm wędrującego znad Szkocji w kierunku Danii ciśnienie spadnie do 960 hPa.

 

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 votes
Article Rating