Brytyjskie służby meteorologiczne wydały alarmy pogodowe najwyższego stopnia w związku z huraganowym wiatrem i ulewnymi deszczami. Media donoszą o trzech ofiarach śmiertelnych. Zła pogoda utrzyma się najprawdopodobniej do jutra.

Brytyjskie media podają, że w poniedziałek z powodu warunków pogodowych w trzech hrabstwach – Kumbria, Northumberland oraz na terenie Walii – odnotowano wypadki śmiertelne.

Wigilijne ulewy i wichury

W poniedziałek szczególnie niebezpiecznie zrobiło się w południowej części Anglii i Walii. Meteorolodzy ostrzegają przed obfitymi opady deszczu (20-40 mm, lokalnie 60 mm) i porywami wiatru, dochodzącymi do 140 km/h. Pogoda nie oszczędza też mieszkańców pozostałej części kraju. Według synoptyków Met Office, w Szkocji występują opady deszczu, a w górach – śniegu.

Setki alertów

Na terenach całej Walii i Anglii w godzinach wieczornych obowiązywało 57 ostrzeżeń przed niebezpiecznie wysokim poziomem rzek oraz 218 alertów powodziowych. Władze wzywają do zachowania szczególnych środków ostrożności, o nie zbliżanie się do rzek i pozostanie w domach.

W Londynie zamknięte zostały niektóre ulice w centrum miasta, zalane przez wodę. W nocy zzęściowo zamknięta była Oxford Street, ponieważ na jezdnię spadł olbrzymi baner. Pociągi mają duże opóźnienia, na drogach tworzą się wielokilometrowe zatory. W Devon woda zmyła do morza nadbrzeżne domy letniskowe. Służby odbierają dziesiątki zawiadomień o zalanych samochodach i zerwanych dachach.

Wietrzna Wigilia

W Wigilię również utrzymają się złe warunki. Na południu kraju nadal będą pojawiać się opady deszczu i silne powieje, z kolei na północy i w Irlandii spadnie kilka centymetrów śniegu. Tam również należy spodziewać się huraganowego wiatru. W Boże Narodzenie pogoda nieco odpuści, jednak według prognoz nie wszędzie – w Szkocji utrzymają się silne porywy wiatru.

Wichura dotarła do Francji

Z huraganowym wiatrem walczą nie tylko Brytyjczycy. Francuscy synoptycy dla przeważającej części kraju wystosowali żółty alarm pogodowy, a dla północnych i północno-wschodnich regionów – pomarańczowy. Na zachodnim wybrzeżu porywy wiatru mają prędkość 130 km/h. Wichura zerwała linie energetyczne. Bez prądu jest 240 tysięcy domów, główne w nadmorskiej części Bretanii.

Wiatr głównie na zachodzie kontynentu

Synoptycy zapowiadają, że silne porywy wiatru sięgną również krajów Beneluksu i Niemiec. W tych krajach należy spodziewać się porywów dochodzących do 70-90 km/h. Mocniej zawieje też na północy Europy i w centrum kontynentu (70 km/h).

– Wiatr będzie bardziej skupiony nad zachodnią częścią kontynentu, w Polsce pogodę kształtować będzie inny ośrodek niżowy i wiatr powieje z południa – wyjaśniła Omenaa Mensah.

 

Źródło: Met Office, meteofrance.com, tm
0 0 votes
Article Rating